O svetlobi
Tehniški muzej Slovenije, Bistra pri Vrhniki
O svetlobi
Tehniški muzej Slovenije,
Bistra pri Vrhniki
Razstava bo na ogled do 31. decembra 2023
Bistra pri Vrhniki – V sredo, 5. oktobra, je v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri zasijala nova razstava O svetlobi, ki prinaša odgovore na številna vprašanja o tem naravnem pojavu, ki človeka vznemirja že tisočletja, poznavanje zakonitosti svetlobe pa mu omogoča, da jo v svoj prid izkorišča na številnih področjih. Na odprtju je zbrane pozdravila direktorica TMS dr. Barbara Juršič, razstavo je slikovito predstavil njen avtor dr. Orest Jarh, odprla pa jo vodja kabineta na Ministrstvu za kulturo Nina Ukmar.
Razstava prinaša teoretična pojasnila o svetlobnih pojavih in njihovem raziskovanju ter njihove interaktivne predstavitve ter številne predmete, ki delujejo na osnovi svetlobe, kot so optične naprave, projekcijske naprave, od camere obscure do fotoaparata, svetila, laserji in optične komunikacije ter številne druge. Predstavljajo se tudi nekatera slovenska podjetja, ki so delovala v preteklosti in še danes delujejo na področju optičnih tehnologij. Posebno poglavje razstave je posvečeno slepim in slabovidnim, ki darov svetlobe ne morejo izkoristiti, razstava prikazuje številne pripomočke in naprave, ki jim olajšajo vsakdanje življenje.
Direktorica TMS dr. Barbara Juršič je v pozdravnem nagovoru dejala, da tokratna razstava združuje svetlobo in vse, kar je povezano z njo. Poudarila je, da je v fiziki 19. stoletja veljalo, da je svetloba valovanje etra, beseda eter pa v grščini pomeni jasnino, svetlobo, celo prostor, kjer so duhovi.
»Tudi v našem muzeju znanstveniki in inovatorji, ki se ukvarjajo s področji tehnike in tehnologije, včasih posežejo po tistem božjem, kar je za nas navadne smrtnike večkrat nedoumljivo,« je dejala in dodala, da so na pričujoči razstavi želeli obiskovalcem približati svetlobne pojave, o katerih običajno ne razmišljamo, temveč jih le doživljamo, pri tem pa so uporabili vrsto pripomočkov, s katerimi je mogoče preizkusiti delovanje svetlobe.
Dr. Orest Jarh, ki je obiskovalce popeljal na ogled razstave, je poudaril, da je bilo snovanje razstave ekipno delo in se posebej zahvalil vsem sodelavcem, zlasti pa soavtorju Lovru Cigiću. Kot je povedal Jarh, so si, preden so se lotili dela, zastavili štiri temeljna vprašanja: Kako vidimo, kaj je svetloba, kakšna je hitrost svetlobe in kakšen je eter? O tem so se seveda že davno spraševali številni učenjaki in znanstveniki, filozofi, fiziki, matematiki …, vse dokler niso našli pravega odgovora: Svetloba je lahko ali valovanje ali curek delcev, odvisno od tega, na kakšen način jo opazujemo. »To pa je nekaj, kar naši možgani kar težko razumejo in je imelo zelo dolgoročne posledice za razvoj znanosti in tehnike. Tudi kvantna fizika, ki je danes temelj vse elektronike, je posledica razumevanja lastnosti svetlobe.«
Odprtje razstave je s pestrim programom obogatila vokalna skupina BeJazzy, za sladek zaključek večera pa so poskrbele članice Društva podeželskih žena Ajda iz Borovnice, ki so za pokušino pripravile številne domače dobrote.
Pri snovanju razstave se je Tehniški muzej Slovenije povezal z uglednimi znanstvenimi, raziskovalnimi, izobraževalnimi in kulturnimi ustanovami ter podjetji. Finančno je razstavo podprlo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
O razstavi bo Tehniški muzej Slovenije izdal tudi katalog.