NUK-ovih septembrskih 6: od koncertov do zapuščin
NUK-ovih septembrskih 6: od koncertov do zapuščin
V Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani so v september zakorakali z raznolikimi vsebinami in dogodki, ki bodo prav gotovo pritegnili tudi študente, ki se postopoma vračajo v prestolnico. Če vas zanima glasba v spregi z arhitekturo, če bi radi bolje razumeli postopke restavriranja ali pa kot raziskovalka ali raziskovalec potrebujete kakšno usmeritev, vas vabimo, da se obrnete na NUK.
CVETOBER MESECA: koncertni cikel Plečnik in a-cappella
V prihodnjih tednih bo na izbranih Plečnikovih lokacijah v Ljubljani znova na sporedu koncertni cikel Plečnik in a-cappella, ki je bil z velikim uspehom izveden že dvakrat (2020 in 2021). V njem se dopolnjujeta glasba in arhitektura, natančneje vokalna glasba in arhitektura mojstra Plečnika, ki je bila pred kratkim vpisana na Unescov seznam svetovne naravne in kulturne dediščine. Na
petih slikovitih Plečnikovih lokacijah v Ljubljani lahko vsako leto v mesecu septembru prisluhnete petim priznanim vokalnim zasedbam in zborom.
V NUK bo mogoče septembra prisluhniti koncertoma dveh priznanih zborov: v četrtek, 15. septembra, bo ob 20.30 nastopil komorni zbor Orfej, teden dni pozneje, v četrtek, 22. septembra, pa bo ob 20.30 v Veliki čitalnici NUK koncert vokalnega ansambla Elinor.
Vstopnice so na voljo na Eventimovih prodajnih mestih in Eventim.si.
NOVOSTI: Schleglovo pismo
Pred kratkim je bila Rokopisna zbirka Narodne in univerzitetne knjižnice obogatena s pismom, ki ga je znameniti Friedrich Schlegel poslal Jerneju Kopitarju, ki je takrat deloval v dunajski dvorni knjižnici. Pismo se v Schleglovem rokopisu bere na treh straneh manjšega formata, napisano je v nemškem jeziku. Poslano je bilo 4. decembra 1820 in je odlično ohranjeno.
KORISTNI NASVETI: Spoznajte 5️ razlogov za uporabo medknjižnične izposoje NUK
1️. Stik s knjižnicami po vsej Sloveniji in okoli 300 knjižnicami po svetu.
2️. Dostop do 300 milijonov enot gradiva v 170 državah.
3️. Kratki dobavni roki.
4️. Veliko gradiva pridobimo in posredujemo v e-obliki.
5️. Preprosta uporaba storitve in izkušena ekipo knjižničarjev v pomoč.
Pokličite 01/2001 141 ali pišite za več informacij illnuk@nuk.uni-lj.si
KOTIČEK ZA RAZISKOVALCE: zapuščina Karla Destovnika Kajuha
V Narodni in univerzitetni knjižnici hranijo zapuščino Karla Destovnika Kajuha, ki so jo pridobivali postopoma iz različnih virov. Zapuščina obsega dve mapi raznovrstnega gradiva na papirju in nekaj predmetov, med katerimi najpomembnejše mesto zasedata kovinska škatlica, v kateri so bile med drugo svetovno vojno na Ponikvarjevem vrtu skrite Kajuhove pesmi in pisma, napisana ljubljeni Silvi, ter majhna ročna
ura, ki jo je nosil ob smrti na Žlebnikovi domačiji v Belih Vodah.
Nedavno pridobljena zapuščina še ni bila dokončno bibliografsko obdelana, sestavljajo jo posamezne pesmi, rokopisni zvežčiči, pisma in korespondenca, fotografije, partizanska beležnica, redki prvi natisi pesmi iz partizanskih tiskarn ter drugo manj pomembno gradivo (časopisni izrezki, prepisi pesmi itd.). Zaradi turbulentnega časa druge svetovne vojne, v katerem so dokumenti iz zapuščine nastajali, in zaradi potrebe po skrivanju,
so dokumenti utrpeli nemalo poškodb, kot so raztrganine in zmečkanine, nekateri pa so tudi porumeneli, kar je običajna posledica staranja papirja, še posebej če je ta izdelan iz manj kakovostnih surovin.
Če vas zanima, kako je potekalo restavriranje dokumentov iz zapuščine si oglejte povezavo Kajuhova zapuščina: konservatorsko-restavratorska dela.
PLEČNIKOVO LETO: »… da bi ustrezala Ljubljani – in da bi bila vsem prijetna!«
Decembra leta 1926 je Plečnik stopil v stik z bibliotekarjem Glonarjem in ga prosil za informacije o knjižnici. Po mojstrovih navodilih je prvi poskusni projekt za knjižnico ljubljanske univerze izdelal njegov študent Aleksander Dev. Zgodbo nastajanja palače Narodne in univerzitetne knjižnice si oglejte na razstavi Plečnikova knjižnica:
ustvarjena za vse čase.
V NUK posebej priporočajo voden ogled v četrtek, 19. oktobra, ob 11. uri.
Razstava Plečnikova knjižnica je v prvi vrsti poklon arhitektovemu razmisleku o tem, kakšno vlogo ima knjižnica v kontekstu življenja posameznika, mesta in naroda, hkrati pa tudi spoštovanje do najmanjših podrobnosti, ki jih je vpletel v zunanjščino in prostore svoje izjemne palače.
NUKOVIH 250
Konec meseca bo minilo natanko 85 let od trenutka, ko je gradnja nove knjižnice na Turjaški – manj kot leto po začetku gradnje – dosegla najvišji vrh stavbe in so delavci postavili prvo smrečico na stavbi današnje Narodne in univerzitetne knjižnice. Prispevek o tem je bil objavljen v časopisu Slovenski dom, ki ga lahko preberete na portalu Digitalne knjižnice Slovenije.