• Področja delovanja
  • Poslanstvo
  • Vizija
  • Izpostavljeno
  • Kdo smo
  • flag of country
Na novice Četrtek, 18. avgust 2022

Slovo od poletja v Narodni in univerzitetni knjižnici

Izpostavljeno/Logotip-NUK

Slovo od poletja v Narodni in univerzitetni knjižnici

CVETOBER MESECA: Nove kartografske zbirke NUK
V preteklih mesecih je bila Kartografska zbirka NUK obogatena s petimi zemljevidi. Ti predstavljajo izjemno zanimivo kartografsko dediščino, saj vsak od njih razkriva zgodbe preteklega časa, tedanjega znanja, spretnosti in najrazličnejših interesov. Vsi pa predstavljajo pomembno dopolnitev nabora kartografskih prikazov, ki jih hranijo v zbirki.

Tokrat izpostavljajo zemljevid Karstia, Carniola, et Windorum, Marchia, cum confinys, ki je delo očeta sodobne kartografije Gerharda Mercatorja (1512–1594), najpomembnejšega kartografa 16. stoletja. Zemljevid, ki v originalni Mercatorjevi različici nosi naslov Forum Iulium, Karstia, Carniola, Histria et Windorum Marchia, je iz francoske izdaje Nouveau Theatre du Monde ou Nouvel Atlas ... Hendrika Hondiusa, objavljenega med leti 1639 in 1642.

Več: https://www.nuk.uni-lj.si/aktualno/novice

NOVOSTI: Razpis za Trubarjevo priznanje v letu 2022
V Narodni in univerzitetni knjižnici hranijo misli slovenskega naroda. Hvaležni so posameznikom in organizacijam, ki jim pri tem pomagajo – z zbiranjem, ohranjanjem in promocijo tovrstnega gradiva –, zato že od leta 2008 podeljujejo Trubarjeva priznanja za pomembne prispevke k ohranjanju nacionalne pisne kulturne dediščine. Podeljujejo jih posameznikom ali pravnim osebam, priznanja pa podeljuje posebna komisija, ki bo pobude zbrala na podlagi javnega razpisa za podelitev Trubarjevih priznanj v letu 2022. Vabijo vas k oddaji pobud, komisija bo predloge zbirala do 23. septembra 2022.

Več: https://www.nuk.uni-lj.si/nuk/trubarjevo-priznanje

KORISTNI NASVETI: NUKomat za oddajo obveznih izvodov
V Narodni in univerzitetni knjižnici so pred kratkim vzpostavili NUKomat, novo storitev za brezstično in učinkovitejšo oddajo obveznih izvodov publikacij.

NUKomat se nahaja ob vhodu v NUK na Leskoškovi cesti 12 v Ljubljani. Založniki – zavezanci za obvezni izvod ter drugi dostavljavci publikacij lahko publikacije odložijo v enega od 38 predalov različnih velikosti. Postopek oddaje začnejo z enostavnim dotikom ekrana, podrobnejša navodila pa najdejo tu: Podrobna navodila za uporabo NUKomata [.pdf]

 

V času testiranja NUKomata je zaželeno, da obvezne izvode oddate v delovnem času od ponedeljka do petka med 7. in 17. uro. V tem času smo vam na voljo tudi za dodatne informacije in pomoč.

Anže Žugič: 01 5861 304
Hana Sinjur: 01 5861 329
Damijana Kisovec: 01 58 61 306
Pavla Meglič: 01 58 61 307
Irena Sešek: 01 58 61 309

Več: https://www.nuk.uni-lj.si/aktualno/novice

KOTIČEK ZA RAZISKOVALCE: E-routes: Time Travel Routes Through Europe (Potovanje v času po evropskih poteh)

S 1. julijem so v NUK začeli zanimiv projekt, katerega cilj je izbor, klasifikacija, opis in digitalizacija potopisnega gradiva (potopisov, fotografij, potovalnih poročil in dnevnikov ipd.) od 18. stoletja do danes ter ustvarjanje in predstavitev novih (turističnih) tematskih poti. Skozi digitalizirano gradivo ter njegovo umestitev v nov kontekst bo na inovativen način predstavljena kulturno-zgodovinska dediščina Slovenije in drugih sodelujočih držav. Z vključitvijo gradiva in ustvarjenih zgodb v digitalne zbirke portala Europeana ter v ta namen razvito mobilno aplikacijo bodo novonastale vsebine služile virtualnim ogledom od doma, prav tako pa bodo pomenile dodano vrednost pri turističnih ogledih v živo. Promocija in aktualizacija kulturno-zgodovinskega gradiva različnih držav v regiji spodbuja čezmejno sodelovanje ter medkulturno komunikacijo, s tem pa pozitivno vpliva na razumevanje zunaj nacionalnih okvirov.

V projektu, ki se bo zaključil junija 2025, poleg NUK sodelujejo še Bibliotekarsko društvo Srbije, Icarus Hrvaška in Univerza Degli studi di Napoli Federico II.

Spletna stran projekta: https://e-routes.eu/

Več: https://www.nuk.uni-lj.si/nuk/raziskovalna-dejavnost-tekoci

PLEČNIKOVO LETO: Vodstva po razstavi Plečnikova knjižnica
Plečnikovo leto v NUK obeležujejo z razstavo, posvečeno arhitektovemu izjemnemu prispevku k slovenski kulturi in znanstveni dediščini. Na ogled postavljajo Palačo znanja, ki jo lahko občudujemo kot obraz Plečnikovega stremljenja k architectura perennis, arhitekturi večnosti. K načrtovanju in gradnji za vse čase.

Vodstva po razstavi Plečnikova knjižnica – zgrajena za vse čase bodo potekala v:

  • sredo, 14. septembra, ob 17. uri
  • četrtek, 19. oktobra, ob 11. uri
  • sredo, 9. novembra, ob 17. uri

Zaželeno je, da se predhodno prijavite na naslov: dogodki@nuk.uni-lj.si

Več: https://www.nuk.uni-lj.si/aktualno/razstave/2022/plecnikova-knjiznica

NUKOVIH 250: 115 let od selitve študijske knjižnice – predhodnice NUK – na Poljansko cesto

Luka Pintar (1857-1915). Portretirala ga je njegova svakinja slikarka Ivana Kobilca.

Leta 1895 je na velikonočno jutro Ljubljano zamajal potres in razdejal mesto. Tudi stavba Študijske knjižnice je bila prizadejana, zato so knjižnične zaklade razselili na več lokacij. Leta 1907, pred natanko 115 leti, so gradivo iz začasnih in zasilnih prostorov preselili v nove, sodobno opremljene knjižnične prostore na Poljanski cesti in ga tam na novo postavili po sistemu »numerus currens«, to je po tekoči številki. Selitev in urejanje knjižnice na novi lokaciji je bila skrb Luke Pintarja, tedanjega skriptorja knjižnice.

O selitvi in natančnem skriptorjevem delu je poročal Janko Šlebinger: »Selitev knjižnice v nove prostore na Poljanski cesti in njena končna ureditev je bilo ogromno delo, ki je slonelo po večini na ramenih skriptorjevih. Toda Pintar je bil kakor rojen za knjižničarja. Ako si stopil v tihi čitalniški prostor ali k njemu v urad, te je pozdravil vzorni red tudi v najmanjših stvareh; njegove postrežljivosti je bil deležen vsak, ki je iskal pri njem nasveta pomoči. O tem vedo hvaležno pripovedovati vsi, ki so prišli k bogatemu viru po gradivo za svoje študije. Ako niso zadostovale uradne ure, žrtvoval jim je svoj prosti čas.«

Zadnje novice

#news-933

14. apr 2025

Sašo Kulašić: »V tako kreativnem okolju še nisem delal«

preberi več
#news-938

14. apr 2025

Irena Svetek: »Beletrina Digital je živ organizem, ki raste z uporabniki«

preberi več
#news-926

20. dec 2024

Intervju z Miho Mauričem: »Za Šalamuna je bila poezija vedno najpomembnejša in najresnejša stvar na svetu«

preberi več
company logo
Kontakt

Kreativna baza d.o.o.

Cankarjeva cesta 3

1000 Ljubljana

ursula.menih.dokl@kreativnabaza.si

+386 51 332 551

Matična številka: 6337384000

Davčna številka: SI30197961

  • Povezave
  • Področja delovanja
  • Poslanstvo
  • Vizija
  • Izpostavljeno
  • Kdo smo
  • Oblikovanje in izdelava spletnih strani: Kabi d.o.o.