NUK - oktobrski novičnik
Mesec oktober je čas, ko tudi v NUK pozdravljamo novo študijsko leto. Vsem članom, dosedanjim ali novo vpisanim, poleg izposoje gradiva na dom ali v čitalnico ponujamo dostop do milijonov člankov in več sto tisoč knjig v elektronski obliki, študij v izjemni Plečnikovi čitalnici in vso potrebno pomoč pri študijskih obveznostih. Vabljeni tudi vi, včlanite se v NUK.
Cvetober meseca: izboljšajte svoj olfaktorni jezik
Kako lahko izračunamo občutek za vonj in ustvarimo modele umetne inteligence za vonj kot kulturni pojav? Kako lahko vonj pomaga povečati vpliv (digitalnih) zbirk kulturne dediščine, jih narediti bolj oprijemljive, kako privabi nove obiskovalce?
Na ta vprašanja bomo skupaj s partnerji evropskega projekta Odeuropa odgovorili na dvodnevni delavnici in hekatonu, prvi del bo namenjen širši, drugi pa strokovni javnosti. V Ljubljani, 7. in 8. novembra.
Informacije in prijave na spletni strani: https://www.nuk.uni-lj.si/odeuropa-delavnica?utm_medium=email&utm_source=newsletter_1249&utm_campaign=test2.
Novosti: digitalizirana zapuščina Kajuha
V letu 2022 obeležujemo 100. obletnico rojstva slovenskega pesnika Karla Destovnika - Kajuha (1922-1944).
Ob tej priložnosti smo digitalizirali Kajuhovo zapuščino, ki jo hranimo v NUK. Glavnino zbirke tvorijo pesnikovi rokopisi, osebna pisma in fotografije.
Obiščite portal Digitalne knjižnice Slovenijena strani: https://www.dlib.si/results/?euapi=1&query=%27keywords%3dzapu%C5%A1%C4%8Dina+karla+destovnika+-+kajuha%27&sortDir=ASC&sort=date&pageSize=25&utm_medium=email&utm_source=newsletter_1249&utm_campaign=test2.
Koristni nasveti: ste pred izdajo knjige, pa ne veste, kaj vse morate narediti?
Vabimo vas na brezplačni seminar za neformalne založnike, ki bo v četrtek, 10. novembra 2022, med 9. in 13. uro prek spletne aplikacije ZOOM. Seminar je namenjen začetnikom v založniški dejavnosti oziroma vsem, ki občasno izdajajo fizične ali spletne publikacije.
Prijavite se na seminar na strani: https://www.nuk.uni-lj.si/informacije/obvezni-izvod-dodatne-informacije#seminar?utm_medium=email&utm_source=newsletter_1249&utm_campaign=test2.
Kotiček za raziskovalce: pridružili smo se konzorciju e-RIHS
Evropska raziskovalna infrastruktura za dediščinsko znanost (European Research Infrastructure for Heritage Science, e-RIHS) je znanstvena infrastruktura namenjena dediščinski znanosti. V Sloveniji deluje e-RIHS.si kot konzorcij raziskovalnih ustanov, ki nudijo dostop do raziskovalne opreme. Ustanovnima članicama, Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) in Univerzi v Ljubljani (UL), smo se pridružili z laboratorijem, ki deluje v Oddelku za raziskave NUK in digitalno infrastrukturo za podporo dediščinske znanosti.
Več o e-RIHS.si na strani: https://www.e-rihs.si/uploads/ZTO%20za%20tisk.pdf?utm_medium=email&utm_source=newsletter_1249&utm_campaign=test2.
Plečnikovo leto: razstava o gradnji NUK vas vabi še do 12. novembra
5. oktobra 1936 je ban Marko Natlačen, po dolgih letih prizadevanj za gradnjo knjižnice, slovesno zasadil prvo lopato za začetek gradnje Univerzitetne knjižnice. Arhitekta Plečnika so na slavnostno zasaditev prve lopate povabili, a se je opravičil, saj se je takim in podobnim dogodkom redno izogibal. V časopisu Slovenec so takrat poudarili, da gre za največji dogodek v naši kulturni politiki tega leta.
Vabljeni na ogled razstave v NUK, naslednje javno vodstvo bo 19. oktobra ob 11. uri.
Nukovih 250: pred 77 leti smo postali NUK
24. oktobra leta 1945 je bila v Uradnem listu objavljena Uredba pod zaporedno številko 328. Z njo je tedanja Univerzitetna biblioteka v Ljubljani postala Narodna in univerzitetna knjižnica. Uredbo sta podpisala takratni minister za prosveto, pisatelj, urednik in politik dr. Ferdo Kozak ter podpredsednik Narodne vlade Slovenije, dr. Marijan Brecelj.