Evropska kartica ugodnosti za invalide imetnikom zagotavlja večjo dostopnost blaga in storitev
Nič o invalidih brez invalidov
Evropska kartica ugodnosti za invalide imetnikom zagotavlja večjo dostopnost blaga in storitev
Nič o invalidih brez invalidov
»Projekt invalide spodbuja, da izkoriščajo dobrine, ki jih zagotavljajo ponudniki v njihovem okolju in so s tem bolj aktivni, bolj opazni potrošniki storitev. Tudi to bo dolgoročno vplivalo na ponudnike, da razmislijo o dostopnosti svojih dobrin za vse potencialne kupce.« Več v intervjuju. - mag. Mateja Toman, predsednica NSIOS
Evropska kartica ugodnosti za invalide omogoča imetnikom uveljavljanje vrste ugodnosti pri ponudnikih, ki sodelujejo v projektu, predvsem na področju prometa, turizma, kulture, športa in prostega časa. Kartica, ki omogoča ugodnosti in s tem večjo dostopnost blaga in storitev v vseh državah Evropske unije, ki so pristopile k projektu, je namenjena vsem skupinam invalidov, slepim in slabovidnim, gluhim in naglušnim, gluhoslepim, gibalno oviranim osebam, osebam z motnjami v duševnem razvoju ter dolgotrajno bolnim osebam.
Kartica je enostavno dostopna, saj jo lahko upravičenci brezplačno pridobijo na katerikoli izmed oseminpetdesetih upravnih enot v Sloveniji. Imetnikov kartice je trenutno okoli 18 tisoč, kar predstavlja majhen delež vseh invalidov v Sloveniji, ki jih je okoli 118 tisoč. K projektu je doslej pristopilo približno 500 ponudnikov, med njimi so številne pomembne ustanove, kot so muzeji, knjižnice, knjigarne, gledališča, vadbeni centri, termalna zdravilišča in drugi, ki imetnikom omogočajo denimo brezplačen obisk ali popust pri nakupu vstopnice, ugodne cene nakupov, uveljavljanje popusta za prenočišča v hotelih, pri športnih aktivnostih in podobno.
»Od kartice pričakujem lažjo akreditacijo, manj birokracije z ročnim izpolnjevanjem obrazcev in še več dostopnih storitev. Predvsem jo uporabljam za izkazovanje invalidnosti, kljub temu da je moja invalidnost vidna. Želim si, da bi bili vsi zaposleni ponudnikov, s katerimi pridemo v stik dobro seznanjeni s storitvami, ki jih ponujajo in da bi bili objekti označeni, da ponujajo ugodnosti za imetnike kartice. Na splošno imam zelo dobre izkušnje.« - Primož Jeralič, strokovni samostojni sodelavec NSIOS, uporabnik kartice (oseba na invalidskem vozičku)
Med cilji projekta je vključitev vseh držav članic EU
Nosilec projekta, ki nosi naslov Izboljšanje dostopnosti blaga in storitev za invalide z Evropsko kartico ugodnosti je Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), kot partner pa sodeluje Urbanistični inštitut RS (UIRS), ki skrbi za ocenjevanje fizične in komunikacijske dostopnosti javnih in komercialnih objektov, v katerih ponudniki izvajajo svoje storitve, ter podizvajalec Beletrina, ki skrbi za spletno dostopnost, ki je pogosto za invalide še vedno pomanjkljiva in lahko predstavlja nepremostljivo oviro, na primer pri spletnih nakupih.
Video izjavi mag. Mojce Vaupotič, glavne tajnice pri NSIOS in Primoža Jeraliča, samostojnega strokovnega sodelavca pri NSIOS in uporabnika kartice.
»Kartico imam že od začetka projekta. Moram priznati, da je sprva nisem preveč uporabljal, sedaj pa se mi zdi, da je že kar nekaj ponudbe in jo seveda uporabljam. Sam sodelujem tudi pri spletnem ocenjevanju dostopnosti, tako da največkrat uporabljam ugodnosti preko spleta. Za zdaj nisem imel nobene slabe izkušnje, prav nasprotno, ko povem, da bi želel izkoristiti ugodnost iz naslova EU kartice, mi ponudniki sami uredijo spletno kodo popusta. Imam pa pozitivne izkušnje tudi s tujino, letos na primer sem bil upravičen do brezplačnega ležalnika na plaži. Z vedno širšo bazo ponudnikov se bo dvignila ozaveščenost tako invalidov kot javnosti, da lahko tudi invalidi hodimo okoli, se vključujemo v družbo in nismo samo doma na kavču.« - Antun Smerdel, uporabnik kartice (slep od rojstva)
Projekt je sicer nadaljevanje pilotnega projekta Evropska kartica ugodnosti za invalide, ki so ga leta 2017 v partnerstvu zagnali Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvo za javno upravo in NSIOS. V okviru pilotnega projekta sta bili izdelani spletna stran in mobilna aplikacija, kjer so vsi ponudniki in njihove ugodnosti razvrščeni po krajih in področjih delovanja. V nadaljevanju projekta si izvajalci prizadevajo
za njegovo nadgradnjo in izboljšanje, kar med drugim pomeni ozaveščanje upravičencev o kartici in koristih, ki jih prinaša, ter povečanje števila ponudnikov storitev. Izkazalo se je namreč, da številni upravičenci kartice ne poznajo oziroma ne vedo, kakšne ugodnosti jim prinaša.
Med zastavljenimi cilji projekta je tudi vključitev vseh držav Evropske unije, ne nazadnje je projekt predlagala Evropska komisija. Doslej so k projektu poleg Slovenije pristopile Finska, Belgija, Italija, Romunija, Estonija, Malta in Ciper. Evropski značaj kartice pomeni, da lahko slovenski imetniki koristijo ugodnosti pri ponudnikih v sodelujočih državah, prav tako pa lahko tujci uveljavljajo ugodnosti pri slovenskih ponudnikih.
Izobraževanja za imetnike kartice in ponudnike, ki lahko pridobijo tudi brezplačno oceno dostopnosti prostorov
Projekt zasleduje številne cilje, med drugim bo prispeval k večji socialni vključenosti oseb z različnimi oblikami invalidnosti, ugodnosti iz naslova kartice pa bodo omogočale zmanjševanje tveganja revščine invalidov. Prav tako bodo projektne aktivnosti spodbudile aktivno in enako vključevanje invalidov v družbo ter omogočanje fizične in digitalne dostopnosti ponudnikov.
Z namenom širjenja kroga tako imetnikov kot ponudnikov Beletrina pripravlja posebna izobraževanja, namenjena na eni strani upravičencem in na drugi strani (potencialnim) ponudnikom.
Upravičenci na izobraževanjih med drugim izvedo, kako lahko pridobijo kartico, kje jo lahko uporabijo, kakšne ugodnosti jim prinaša in drugo. Prav tako pa lahko iz prve roke izvedo, kako kartica deluje, na kakšne ovire ali pomanjkljivosti utegnejo naleteti pri njeni uporabi, saj jim svoje izkušnje s kartico posredujejo imetniki.
Drugi sklop izobraževanj je namenjen (potencialnim) ponudnikom, ki s pristopom k projektu pomembno prispevajo k vključevanju oseb z različnimi invalidnostmi v družbo v številnih sferah življenja in zvišujejo družbeno odgovornost. Na drugi strani pa imajo tudi sami določene koristi, med drugim s sodelovanjem v projektu širijo svoj krog strank. Poleg tega pridobijo pravico do brezplačne ocene dostopnosti njihovega prostora, ki jih izvaja UIRS. Ta na podlagi ocene izdela
tudi predloge za izboljšave, ki lahko ob minimalnih posegih izboljšajo dostopnost.
»Želela bi, da se projektu priključi še več institucij ter da bi nam imetnikom nudili čim širši izbor ponudbe. EU kartico ugodnosti največkrat uporabljam pri parkiranju, ki je za invalide brezplačna, vendar to drži samo pri javnih parkiriščih, privat parkirišča so po navadi plačljiva. Zelo rada obiskujem tudi gledališča, kjer ponujajo popuste, vendar v resnici niso najbolj dostopna, saj bi potrebovala tolmača, kar pa seveda ni na voljo. V Sloveniji je sicer kar nekaj institucij, organizacij, podjetij, ki ponujajo ugodnosti iz naslova kartice, imam pa zelo dobre izkušnje iz tujine, kjer je veliko ugodnosti brezplačnih. « - Lada Orešnik, uporabnica kartice (gluha oseba)