V petek, 15. oktobra, bo Narodni muzej Slovenije star natanko 200 let
Ob častitljivem jubileju bodo pripravili več dogodkov, ki se bodo zvrstili do konca meseca
Narodni muzej Slovenije (NMS), naslednik Deželnega muzeja v Ljubljani, bo v petek, 15. oktobra, star natanko 200 let. Častitljivi jubilej bodo obeležili z več dogodki in aktivnostmi, ki se bodo zvrstili do konca oktobra. Osrednji dogodek praznovanja je razstava Zlata sled, ki so jo v Narodnem muzeju Slovenije soustvarili s kar 32 slovenskimi muzeji, zato je njihov praznik tudi praznik vseh slovenskih muzejev, ki hranijo dediščino slovenskega naroda in Slovencev. Razstavo si bo možno
brezplačno ogledati v petek, 15. oktobra, ko bodo v Narodnem muzeju skupaj s Prirodoslovnim muzejem Slovenije pripravili celodnevno praznovanje Dan odprtih vrat, v okviru katerega bodo obiskovalce med drugim popeljali v zakulisje muzeja, predstavili jim bodo zaklade Narodnega muzeja, jih pogostili s kostanjem in sladkim moštom, pripravili pester program za družine in otroke, zaključek praznovanja pa bosta okronala nastop Papirniškega pihalnega orkestra Vevče in rojstnodnevna torta.
Praznovanje se bo začelo ob 13. uri z okroglo mizo ob 200-letnici prvega muzeja na Slovenskem, na kateri bodo med drugim predstavili tudi obsežno monografijo, ki so jo izdali ob jubileju.
Častni pokrovitelj vseh dogodkov ob praznovanju 200-letnice prvega muzeja na Slovenskem je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Program v mesecu praznovanja
V ponedeljek, 11. oktobra, bodo ob 19. uri v ljubljanski Kinoteki premierno predvajali dokumentarni film o Narodnem muzeju Slovenije Sled tisočletij, ki je nastal v režiji Amirja Muratovića. 26. oktobra pa ga bo ob 21. uri predvajala tudi Televizija Slovenija. Dogajanje bo najbolj pestro 15. oktobra, na dan obletnice ustanovitve Deželnega muzeja, ko Narodni in Prirodoslovni muzej Slovenije na široko odpirata svoja vrata: vstop bo prost v oba muzeja, za nakup publikacij pa bo veljal 20 %
popust. Dogajanje bo pred muzejem in v njem potekalo med 13. in 18. uro. Praznovanje 200-letnice muzeja bodo obeležili tudi s slavnostno akademijo v Cankarjevem domu konec oktobra.
V okviru praznovanja jubileja je že 15. septembra na Jakopičevem sprehajališču v parku Tivoli zaživela razstava, ki je v 80 fotografijah strnila 200-letno zgodovino muzeja ter njegovo poslanstvo, ki je tudi »varovanje, vrednotenje, raziskovanje, interpretiranje in razstavljanje ter promocija bogate kulturne dediščine Ljubljane in Slovenije«. Razstavo, ki bo na ogled vse do 15. novembra, so omogočili Turizem Ljubljana, Zavarovalnica Triglav in Ministrstvo za kulturo.
Zlata sled
Razstava Zlata sled, ki je na ogled od letošnjega junija do maja 2022, prikazuje 172 zlatih ali z zlatom okrašenih predmetov ali skupin predmetov iz matičnih zbirk Narodnega muzeja Slovenije in sodelujočih muzejev. Razstava prikazuje pomen te žlahtne kovine na materialni in simbolni ravni. »Predmete iz zlata ali okrašene z zlatom, ki poudarja njihovo vrednost, lahko neposredno ali posredno povežemo z velikimi mejniki, dogodki in osebnostmi iz zgodovine slovenskega prostora. Na tej simbolni
ravni jih lahko uporabimo kot zlato (»rdečo«) nit s sporočilom o dolgoživi tradiciji prebivalstva in prostora, ki je pozneje s skupnim jezikom in kulturo postal prostor slovenskega naroda,« so ob svojem zlatem jubileju zapisali v prvem in s tem najstarejšem slovenskem muzeju.
Program dneva odprtih vrat Narodnega in Prirodoslovnega muzeja Slovenije
13.00–15.00 Okrogla miza ob 200-letnici prvega muzeja na Slovenskem
Na okrogli mizi bodo med drugim predstavili izid dveh novih publikacij o zgodovini muzeja: novo monografijo Narodni muzej Slovenije – 200 let, ki bo izšla prav na dan praznovanja, in jubilejno 100. številko revije Scopolia 200 let Prirodoslovnega muzeja Slovenije I. Predstavitev načrtujejo v obliki strokovnega pogovora. Poseben poudarek bo namenjen novim spoznanjem, do katerih so se dokopali pri raziskavah doslej še neobdelanega arhivskega gradiva. Razprava o muzejski
preteklosti pa lahko postane koristno izhodišče za razmislek o prihodnosti, zato bodo sklepni del okrogle mize namenili pogovoru o načrtih in vizijah sodelujočih ustanov.
15.00–15.30 Dragocenosti Narodnega muzeja Slovenije, predstavitev publikacije
15.30–16.30 Znameniti predmeti Narodnega muzeja Slovenije, vodeni ogled po stalni razstavi
Dragoceno izročilo in plemenito poslanstvo
Narodni muzej Slovenije so pod imenom Deželni muzej za Kranjsko ustanovili kranjski deželni stanovi 15. oktobra leta 1821 na pobudo udeležencev ljubljanskega kongresa. »Že v prvem desetletju so prejeli dragocene darove, med njimi starine župana Hradeckega, numizmatično zbirko Jožeta Repežiča, etnografske zbirke škofa Barage ter duhovnika Knobleharja, Zoisovo zbirko mineralov in Hohenwartove kolekcije školjk. Fond se je razširil tudi zaradi pomembnih arheoloških odkritij. Deželni muzej je imel
sprva prostore v Pogačnikovi hiši na Salendrovi ulici, od oktobra 1831 pa v stavbi Liceja. 14. julija 1883 so položili temeljni kamen za sedanjo muzejsko palačo in to je bil zgodovinski dogodek, saj gre za prvo izključno kulturi namenjeno poslopje pri nas,« so zapisali v NMS.
V muzeju danes deluje šest strokovnih oddelkov, njihovo poslanstvo pa je na zanimiv in poljuden način seznanjati javnost z zgodovino slovenskega prostora in njegovo kulturno dediščino, s tem krepiti narodno zavest in biti v koraku z drugimi podobnimi evropskimi institucijami. NMS ima tudi status raziskovalne institucije.
Zanimivost:
Prav ob tej obletnici je Pošta Slovenije izdala znamko 200 let Narodnega muzeja Slovenije, kar bo še posebej razveselilo zbiralce.