Ljubiteljska kultura v znamenju poletnih delavnic in izobraževanj
Mednarodna konferenca daCi 2024 z deklaracijo Otrok in ples potrdila zavezanost, da bi kulturno-umetnostna vzgoja dobila večjo veljavo
V Ljubljani je od 7. do 12. julija potekala Mednarodna konferenca Dance and the Child International 2024 – edinstven in pomemben dogodek na področju kulturno-umetniške vzgoje in izobraževanja, ki je tokrat v slovenski prestolnici gostil več kot 600 udeležencev iz vsega sveta. Konferenco sta pod okriljem slovenske komisije za UNESCO organizirala Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani in Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti ob podpori Ministrstva za kulturo RS in Mestne občine Ljubljana.
Glavni namen konference je bil predstaviti najnovejše prakse in smernice na področju plesne pedagogike. Ob tem je kongres povezal in mednarodno izpostavil tudi slovenske dosežke na področju ustvarjalnega plesa, plesne pedagogike in učenja z ustvarjalnim gibom. V okviru kongresa so potekale plesne delavnice, predavanja, predstavitve, okrogle mize, plesni program otroških in mladinskih plesnih skupin ter domače profesionalne plesne produkcije. Jeff Meiners, predsednik mednarodne organizacije daCi, je poudaril, da je mednarodna konferenca daCi prvič potekala že leta 1978: »Od takrat se udeleženci zberejo vsaka tri leta in izmenjajo svoje izkušnje. Cilj je združevanje mladih, da bi videli, kaj počnejo, in to raziskali. Poudarek ni na nacionalizmu, ampak na sodelovanju ob plesu ter harmoniji in miru.« (Foto: Mirjam Lamut)
Skupni slogan tokratnega kongresa je bil i - Body, I - Dance: I for Imagination, Improvisation, Inclusion, Identity, Intelligence, Interdisciplinarity. Vsebina kongresa je bila namreč vezana predvsem na naše telo; telesa nimamo, ga ne posedujemo, temveč smo telo. Mi smo naše telo. Telo in ples sta neločljivo povezana. V skladu s cilji in filozofijo daCi se je tako kongres osredotočal na razvijanje plesne ustvarjalnosti in učenje mladih skozi ustvarjalni gib. Kot so še poudarili organizatorji, smo v pandemičnem času začeli uporabljati virtualni svet in posledično izgubljati zavedanje lastnega telesa. Otrokova nova realnost je postala zunaj njihovih teles. V času po pandemiji slovenski pedagogi in raziskovalci opažajo precejšen upad gibalnih sposobnosti otrok in mladih. Zato moramo bolj kot kadarkoli prej posvetiti pozornost otrokom, da si zgradijo lastno zavedanje o telesu in pridobivajo znanje s pomočjo gibalnih aktivnosti.
Poletna plesna šola s priznanimi tujimi in slovenskimi strokovnjaki
Tudi letos so, tako najmlajši kot tudi nekoliko starejši plesalci, novo znanje nabirali na Poletni plesni šoli, ki je potekala od 1. do 6. julija na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, OE Višji baletni šoli. Poletna plesna šola je ponudila številne plesne tečaje in delavnice, ki so jih vodili domači in tuji plesni strokovnjaki, med drugimi Renato Zanella, Claudia Sovre, Alicia Ocadiz, Luka Ostrež in Kristina Aleksova.
Program, s katerim so želeli ponuditi raznolike plesne vsebine za vse starostne skupine in povezati plesalce in plesna društva v razgibano mednarodno plesno skupnost, so zasnovali tako, da so se vanj lahko vključili tako popolni začetniki kot tudi plesalci z bogatim predznanjem. Nabor plesnih vsebin za vse starostne skupine je bil izjemno raznolik. Plesalci so se tako seznanili z osnovami izbrane zvrsti ali nadgradili svoje znanje. Baletni program so pripravili v sodelovanju z Višjo baletno šolo, ki deluje v okviru Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, raziskovalni ciklus pa z Zavodom NEST.
Zaključno branje finalistov Festivala mlade literature Urška 2024
V sredo, 21. avgusta, ob 19. uri bo v Stari steklarski na Ptuju zaključno branje finalistov Festivala mlade literature Urška, ki spodbuja k branju in pisanju, opozarja na klišeje, na prepričljivost in avtentičnost in na to, kako trdo delo je pisanje.
Svoja dela bodo predstavili finalisti po izboru pesnice in dramatičarke Katje Gorečan; Ema Medved, Noemi Čop, Eva Šubic, Tilen Lajevec, Aiko Zakrajšek in Ana Kumperger, zmagovalka Urške 2023. Moderator dogodka bo trikratni finalist Urške, filozof, mentor in popotnik Aljoša Toplak.
Literarna šola JSKD 2024 o narečjih v literaturi
V Tolminu bo od 22. do 24. avgusta potekal seminar Literarna šola JSKD 2024, na katerem bodo obravnavali literaturo v narečnih jezikih in jezik kot avtorjevo identiteto. Seminar je namenjen odraslim od 18. leta dalje, ki jih zanima avtorsko literarno ustvarjanje, predvsem delo na avtentičnem jeziku – pisanje besedil, pripovedovanje in kantavtorstvo, tudi v narečnem jeziku.
Udeleženci bodo skozi raznolike delavnice med drugim spoznali pregled narečnih pojavov v slovenski popularni glasbi, ljudske zgodbe kot prostor kolektivnega spominjanja in se učili pisanja kratke kratke zgodbe. Letošnji mentorji so književnica Barbara Korun, ljubiteljska harmonikarica in pripovedovalka zgodb Renata Lapanja, radijski voditelj Jure Longyka in pisateljica Anja Mugerli.
Pripravila: Kreativna baza