Tudi v oktobru številne ljubiteljske prireditve
Tudi v oktobru številne ljubiteljske prireditve
Nova sezona ŠtudenTeatra
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti v sodelovanju z Gledališčem Glej, Momentom in GT22, Hišo otrok in umetnosti, Zavodom za mladino, kulturo in turizem Koper ter ZKD Nova Gorica, vabi k vpisu v ŠtudenTeater, ki bo potekal do 5. oktobra oziroma do zapolnitve mest. ŠtudenTeater je program za študente negledaliških programov, ki želijo nadgraditi svoje gledališko in ustvarjalno znanje ter živeti oder oziroma zaživeti na njem. Odlični
profesionalni igralci in režiserji bodo udeležence skozi večmesečne delavnice popeljali do končne predstave, izvedene pod okriljem festivala ŠtudenTeater, spoznali pa bodo tudi zgodovino in teorijo gledališča ter se srečali s produkcijo. Študenti bodo v osmi sezoni ŠtudenTeatra lahko delovali v okvirih avtorskega, plesnega, lutkovnega, performativnega in glasbenega gledališča.
Kotizacija za vpis v enega izmed dveh modulov programa znaša med 50 in 115 evri, program pa se bo odvijal med oktobrom in marcem.
Najmlajši plesalci na festivalu Pika miga
8. in 9. oktober 2022
V soboto, 8., in v nedeljo, 9. oktobra 2022, bo v Velenju na sporedu že 19. Mini festival otroških plesnih skupin Pika miga, ki ga organizira JSKD v sodelovanju s Festivalom Velenje. Na festivalu se bodo predstavili plesalci in plesalke otroških plesnih skupin, stari od 5 do 12 let, ki skupaj s svojimi mentorji ustvarjajo igrive in doživete koreografije. Državna selektorica Mojca Kasjak je za predstavitev na festivalu
letos izbrala 34 plesnih miniatur, ki se bodo v dveh dneh zvrstile na odru Doma kulture Velenje.
Tamburaštvo ni pozabljeno
14. oktober 2022, Semič
Drugi petek oktobra, 14. oktobra, bo v Semiču potekala prav posebna prireditev: Tamburaški festival, seminar in izmenjevalnica 2022. Festivalski seminar, na katerem bodo predavali Gregor Zagorc, Milica Lerić, Marko Parčetić, je namenjen kreativni ustvarjalnosti sodelujočih tamburašev, vodij skupin in prirejevalcev glasbe za tamburaše. Združeval bo seminarsko in orkestrsko delo, pogovore in izmenjavo znanj
ter materialov. Namenjen je vsem, ne glede na starost in stopnjo tamburaškega znanja.
Na seminarju se bodo posvetili orkestrski igri in tehniki igranja ter se kratkočasili s pogovori o slovenskem tamburaštvu in izmenjevali notna gradiva in materiale.
Mlada, obetavna literatura
14. in 15. oktobra 2022, Slovenj Gradec
Na različnih lokacijah Slovenj Gradca bo v petek in soboto, 14. in 15. oktobra 2022, potekal težko pričakovani Festival mlade literature – Urška. Pet finalistov festivala je državni selektor, sicer pesnik, prevajalec in urednik Gregor Podlogar izbral že spomladi, njihova imena pa so bila uradno razglašena 17. junija pri Sveti Trojici v Slovenskih Goricah. Gre za Vida Karlovška (Koper), Katjo
Kožuh (Škofja Loka), Emo Odra Raščan (Ljubljana), Mojco Petaros (Trst) in Ines Tobias (Maribor).
Vseh pet finalistov bodo organizatorji predstavili v petek zvečer na zaključni prireditvi, ki bo potekala v Amfiteatru Šolskega centra Slovenj Gradec. Dopoldne bodo potekale literarne matineje z dijaki, v soboto pa se bo vseh pet izbranih avtorjev družilo s selektorjem na literarni delavnici. Zmagovalcu oz. zmagovalki Urške 2022 bodo v založništvu JSKD in Revije Mentor v letu 2023 izdali knjižni prvenec in ga povabili na mednarodno literarno gostovanje
v tujino.
V okviru prireditve Urška po Urški bodo letošnji Urškini finalisti 20. oktobra nastopili tudi v ljubljanskem Centru za poezijo Tomaža Šalamuna.
Knjižna prvenca Nedaleč in Zakaj molčiš, Hava?
14. in 20. oktober 2022, Slovenj Gradec
Tik pred izidom je knjižni prvenec lanskoletnega uršljana, namreč Alexa Kame Devetaka. Svojo kratkoprozno zbirko z naslovom Nedaleč, ki je nastajala v sodelovanju z mentorico Natašo Kramberger, bo mladi avtor predstavil 14. oktobra v Slovenj Gradcu in 20. oktobra v Ljubljani v okviru dogodka Urška po Urški v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna.
10. oktober 2022, Ljubljana (Cankarjev dom)
Do angleškega prevoda svojega prvenca Zakaj molčiš, Hava?, ki nastaja pod prsti Andreje Šalamon, pa bo v kratkem prišla zmagovalka Urške 2020, Selma Skenderović. Avtorica je nominirana tudi za nagrado mira ženskega odbora slovenskega PEN.
Slavnostna podelitev nagrad bo predvidoma 10. oktobra v Cankarjevem domu.
Dana Grigorcea na turneji po Sloveniji
V zbirki Mentorjeva prevajalnica je pred kratkim izšel prevod novele Dama z magrebskim psičkom ugledne romunsko-švicarske pisateljice Dane Grigorcea, ki se osredotoča na nenavadno, nepričakovano ljubezen v Zürichu. Prevod so pod mentorstvom dr. Tine Štrancar pripravile prevajalke Nataša Bauman, Dominika Mencin, Tina Reščič, Mateja
Softić in Tina Toličič.
Dana Grigorcea, katere najnovejši roman Ki ne umrejo, je letos prejel švicarsko nagrado za književnost, je te dni v Sloveniji, natančneje v Ljubljani, kjer je rezidentka JSKD-jeve umetniške rezidence Cepetka. V okviru rezidence je JSKD organiziral tudi številna avtoričina literarna gostovanja po Sloveniji. Grigorcea bo tako nastopila v Piranu, Mariboru, Slovenj Gradcu in Ljubljani.
Razvpiti filmski seminar vstopa v novo sezono
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti filmske navdušence vabi k vpisu na intenziven filmski seminar, ki bo potekal trikrat do štirikrat tedensko med oktobrom letos in majem prihodnje leto.
Filmski seminar, ki ga bodo vodili strokovnjaki s področja filmske produkcije in montaže Arne Brejc, Olga Toni, Milanka Fabjančič, Ana Lasić, Sašo Štih, Julij Zornik, bo udeležencem ponudil celostno znanje o filmski produkciji in široko filmsko izobrazbo, njihovemu talentu pa bo prepuščeno, kako se bodo pozneje profilirali. Preko različnih predavanj bo obdelal
celoten spekter filmskega ustvarjanja in udeležence opremil z znanji in izkušnjami z vseh področij ustvarjanja filma, od osnovnega razumevanja filmskega jezika, ustvarjanja scenarija, likovne estetike in fotografije, dramaturgije in montaže, pa seveda do temeljnih prvin filmske režije.
Rok prijave je 13. oktober, kotizacija znaša 130 eur mesečno.
Spletni likovni natečaj
Še do 23. oktobra je mogoče oddati dela na tematski likovni natečaj, ki ga pri JSKD razpisujejo v sodelovanju z zavodom Muzej in galerije mesta Ljubljane, Plečnikova hiša. Namenjen je vsem generacijam likovnih ustvarjalcev, tudi skupinam, prijavljena dela so lahko narejena v najrazličnejših tehnikah, njegova osrednja tema – tudi naslov – pa je Slikovita arhitektura. Ker so organizatorji likovni natečaj splavili v Plečnikovem letu, se specifične tematike natečaja gibljejo
med domišljijskimi stavbami, načrti idealnega mesta, mestnimi skicirkami in, seveda, življenjem Plečnikove arhitekture danes.
Najboljša dela v posameznih starostnih kategorijah bodo nagrajena oziroma bodo prejela priznanja.
Likovna izobraževanja
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti je za prihajajočo sezono 2022/23 razpisal številne likovne delavnice, na katere se je še mogoče prijaviti. Med drugim bosta tudi tokrat potekala tečaja veščine risanja, tako za začetnike kot za nadaljevalno stopnjo.
Besede kot podobe pomenov
29. september do 30. november 2022, Ptuj
Sredi avgusta je pod naslovom Besede kot podobe pomenov v Narodnem domu Ptuj potekala že 36. tematska likovna delavnica, ki jo je vodil akademski kipar Dušan Fišer. Osredotočala se je na raziskovanje in prepletanje besede in podobe: devet udeleženk in en udeleženec se je spraševalo, kako lahko sporočilo zapisanih znakov in besed sočasno in enakovredno vključujejo v likovno ustvarjalnost kot obliko, strukturo, vsebino in kontekst.
Rezultat skupnega snovanja likovnih projektov je razstava, ki je v Knjižnici Ivana Potrča na Ptuju na ogled med 29. septembrom in 30. novembrom letos. Izvedena je v soorganizaciji JSKD in Knjižnice Ivana Potrča Ptuj.
Razstavljajo: Anica Karo, Dana Štrucelj, Danila Krpič, Katarina Celič, Ljubica Zgonec Zorko, Nives Skamlič, Petra Kampl Petrin, Rowena Božič, Tanja Sokolov-Boh in Zvonko Bizjak.