Ljubiteljska kultura v aprilu
Ljubiteljska kultura v aprilu
Festival ŠtudenTeater 7.0
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti v sodelovanju z Gledališčem Glej ter Hišo otrok in umetnosti med 12. in 14. aprilom organizira že sedmo finalno edicijo festivala študentskih avtorskih predstav ŠtudenTeater 7.0. Po dveh letih koronskih različic bodo vse predstave odprte za javnost v polni kapaciteti. Na festivalu se bo predstavilo 45 ustvarjalk in ustvarjalcev v osmih predstavah, ki so
jih pod vodstvom mentorjev in mentoric ustvarjali skoraj pol leta.
ŠtudenTeater je program za študente negledaliških programov, ki želijo nadgraditi svoje gledališko in ustvarjalno znanje ter živeti odrsko življenje. Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD), Gledališče Glej, Moment v sodelovanju z GT22, Hiša otrok in umetnosti in ZKD Nova Gorica s svojo profesionalno in strokovno podporo oblikujejo in vodijo ideje študentov v okvirih avtorskega, plesnega, lutkovnega, performativnega in
glasbenega gledališča. ŠtudenTeater, katerega nova sezona se je začela lani oktobra, je potekala v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici in Novem mestu.
OPUS1- 13. mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev
V soboto, 16. aprila 2022, bo Slovensko ljudsko gledališče Celje gostilo že 13. mednarodno tekmovanje mladih plesnih ustvarjalcev OPUS1 – plesna miniatura 2022 v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Mladi plesalci bodo nastopili v dveh starostnih kategorijah, in sicer v starostni kategoriji med 16 in 19 let ter 20 in 24 let. Namen mednarodnega plesnega tekmovanja OPUS1 je promovirati
sodobni ples in hkrati odkrivati sveže talente.
Mladim plesnim ustvarjalcem je vsako leto predpisana tema, ki naj jih vodi pri konstrukciji plesnih miniatur in spodbudi k premisleku posameznih vprašanj. Letošnja izhodiščna tema je kontaktna improvizacija, saj praznujemo 50 let od nastanka te plesne forme.
Na tekmovanju se bo zvrstilo 21 plesnih miniatur avtorjev in avtoric iz Slovenije, Poljske, Romunije, Nemčije, Avstrije in celo Ukrajine. Nanj so se uvrstili tudi najboljši med starejšimi plesnimi ustvarjalci, ki so na državnem tekmovanju OPUS1 prejeli Zlato priznanje.
Program bo spremljala in plesalce ocenjevala strokovna komisija, ki jo sestavljajo Sebastián Gómez Lozano, Jurij Konjar in Lada Petrovski Ternovšek. Prireditev bo vrhunec dosegla s podelitvijo nagrad v različnih kategorijah, Matjaž Farič, umetniški direktor mednarodnega festivala Front@sodobnega plesa, pa bo izbral plesne miniature, ki jih bodo uvrstili v program 17.
edicije festivala v Murski Soboti.
V zavetju besede 2022
Javni sklad za kulturne dejavnosti RS in revija Mentor razpisujeta literarni natečaj za odrasle avtorje, starejše od 30. let, ki pišejo v slovenskem jeziku. Rok za prijavo je torek, 3. maj 2022.
Avtorji in avtorice lahko sodelujejo s svojimi še neobjavljenimi pesniškimi, proznimi in dramskimi besedili. Število poslanih prispevkov je omejeno na 5 pesmi, 7 strani proze ali 7 strani dramskega besedila, besedila pa niso tematsko ali žanrsko omejena.
Prispela besedila bodo prebrali strokovni spremljevalci, ki bodo na regijskih srečanjih vodili literarne delavnice (v živo ali preko spletne aplikacije ZOOM, odvisno od družbenih razmer), namenjene predvsem analizi poslanih besedil, in pogovoru o literarnem ustvarjanju na splošno ter vajam kreativnega pisanja. Šest regijskih srečanj na Jesenicah, v Velenju, Ljubljani, Tolminu,
Sevnici in Mariboru bo JSKD pripravil s sodelovanjem območnih izpostav. Srečanja bodo med drugim posvetili tudi Kajuhovemu letu, saj letos obeležujemo 100. obletnico avtorjevega rojstva.
Med avtorji in avtoricami, ki jih bodo nominirali strokovni spremljevalci regijskih srečanj in bodo prejeli srebrna priznanja, bo državna selektorica, pesnica in urednica mag. Ana Porenta izbrala pet finalistov, ki jih bodo razglasili na državnem srečanju odraslih literatov.
Vabilo k sodelovanju TLK - Teden ljubiteljske kulture
V organizaciji Javnega sklada za kulturne dejavnosti RS in Zveze kulturnih društev Slovenije bo med 20. majem in 19. junijem, potekal vseslovenski projekt Teden ljubiteljske kulture. Organizatorji vabijo vse kulturne ustvarjalce, da se pridružijo projektu.
Sodelujejo lahko kulturna društva in njihove zveze, posamezni ustvarjalci, lokalne skupnosti, izobraževalne in kulturne ustanove, etnične skupine, ki živijo v Sloveniji, slovenski ustvarjalci v drugih državah, skratka vsi, ki želijo prispevati k prepoznavnosti slovenske ljubiteljske kulture.
Tema letošnjega Tedna ljubiteljske kulture je filmska dejavnost. Organizatorji in udeleženci bodo tako opozarjali na odnos do filma ter izpostavili pomen filmske pismenosti in filmske ustvarjalnosti pri vzgoji in izobraževanju, tako otrok kot odraslih.
Kljub temu pa sodelovanje na TLK ni omejeno zgolj na filmske dogodke, temveč lahko ustvarjalci sodelujejo s programom, ki jim najbolj ustreza, naj gre za predstavo, koncert, razstavo, predavanje in druge oblike prireditev.
Organizatorji nekomercialnih dogodkov, ki bodo svoje dogodke prijavili v okviru TLK bodo oproščeni plačila nadomestila za predvajanje glasbe (SAZAS in IPF).
Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor 2023
Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor svojo 30. obletnico obeležuje z novo spletno stranjo! Na njej je objavljen razpis za leto 2023, ko bo tekmovanje v Mariboru
potekalo med 21. in 23. aprilom 2023.
Rok za prijavo je petek, 23. september 2022.
Na novi spletni strani tekmovanja lahko najdete res bogato vsebino iz preteklih let, od videoposnetkov do informacij o tekmovanju, umetniškem svetu in celo o Unionski dvorani, kjer poteka prestižno tekmovanje.
Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor je bilo sicer prvič izvedeno leta 1992, hkrati z 12. državnim zborovskim tekmovanjem Naša pesem. Od tedaj poteka vsaki dve leti (izjema sta zaporedni prireditvi v letih 2008 in 2009) in se izmenjuje z Našo pesmijo. Tekmovanje je od leta 2008 vključeno v Zvezo tekmovanj za veliko nagrado Evrope.