Sašo Kulašić: »V tako kreativnem okolju še nisem delal«

Sašo Kulašić je poslovni direktor Beletrine. O svojih prvih mesecih na založbi pove, da so dinamični, delo pa zelo drugačno od tistega, ki ga je opravljal prej. Običajno tog poslovni svet, ki ga je bil vajen, se na Beletrini mehča s kreativnostjo in s srčnostjo sodelavcev, predanih ustvarjalcev kakovostnih knjig. Tudi sam je bralec takih.
Pol leta ste že na Beletrini kot poslovni direktor. Kakšnega pol leta je to?
Viharno, pa vendar navdihujoče in polno pozitivne energije. Pred prihodom na Beletrino si nisem oblikoval veliko pričakovanj, saj se rad lotim raznolikih izzivov. Dosedanje izkušnje so večinoma pozitivne, predvsem pa me veseli spoznanje, da imamo na Beletrini tako srčne, predane in strokovno usposobljene sodelavce.
Za vas je premik v kreativni sektor verjetno kar velik korak. Kako se delo na Beletrini razlikuje od tistega, kar ste počeli prej?
V tako kreativnem okolju še nisem delal. Zavedal sem se, da bom delal med sproščenimi ljudmi, ki imajo veliko strasti do knjig in do dela, ki ga opravljajo. Strast praviloma spremlja tudi senzibilnost, zato je ključnega pomena delati s sodelavci sočutno in se truditi čim bolj razumeti vse razsežnosti dela, ki ga opravljajo.
Fizična knjiga ali digitalne vsebine – kaj raje izberete in zakaj?
Spadam med ljudi, ki imajo raje fizično knjigo. Nekako se čuti boljša povezava z njeno vsebino. Članek, kolumno ali kakšen komentar pa raje preberem na digitalnih platformah, saj lahko na ta način zajamem več vsebin ali manj zanimivo vsebino enostavno preskočim. Rad pogledam kakovosten film, še posebej, če je posnet po zgodbi iz dobre knjige. Zadnje leto sem zato zvest uporabnik Beletrine Digital, ki poleg knjig in drugih vsebin ponuja res odlične filme.
Kakšno vlogo imajo knjige in branje v vašem življenju?
Knjigo najraje vzamem v roke na dopustu oziroma na morju. Knjige dopolnjujejo mojo strast do poslušanja zahtevnejše glasbe in športa. Z leti mi je postala dobra zgodba pomembnejša, še vedno pa najraje prebiram knjige z znanstveno ali zgodovinsko podlago.
Trije knjižni naslovi, ki so spremenili vaš pogled na svet in življenje.
Prva, ki mi pade na misel, je knjiga Chariots of the Gods (Spomini na prihodnost) avtorja Ericha von Danikena iz leta 1968, ki ponuja drugačen pogled na zgodovino in evolucijo ter se loteva nerešenih skrivnosti človeške preteklosti. Ta knjiga je odprla tudi novo raziskovanje zgodovine in arheologije. Veliko razmišljanja mi je spodbudila knjiga Polje: po sledeh nevidnih sil v vesolju avtorice Lynne McTaggart, ki se je kot raziskovalna novinarka lotila proučevanja prezrtih znanstvenih dosežkov in premalo raziskanih področij našega življenja oziroma področij kvantne energije, fizike in biologije. Prebral sem tudi nekaj knjig avtorja Dana Browna, ki me je prepričal s prefinjenimi občutki za zanimivo pisanje, dramatiko in mešanje stvarnosti s fikcijo. Zame ena izmed zanimivejših novejših slovenskih knjig je Kdo je ubil seks? avtorja Andreja Capobianca, ki je lani izšla pri Založbi Beletrina. Izjemno zanimiva kriminalka, ki se odvija v današnjem času v Ljubljani, dogajanje pa zelo spominja na naše aktualne politične razmere.
Avtorica: Maja Furman