UMETNOST IN KULTURA DAJETA GLAS ZATIRANIM, UTIŠANIM IN IZKLJUČENIM
Med 21. januarjem in 28. februarjem 2021 poteka druga izdaja mednarodnega spletnega pesniškega Festivala upanja (https://www.versopolis.com/festival-of-hope), ki se posveča vprašanjem izrekanja resnice in možnostim zanjo v spremenjenih globalnih razmerah. Festival nosi ime Spregovori!/Spregovorimo! (Speaking up!), organizira pa ga evropska platforma za poezijo Versopolis, ki jo vodi založba Beletrina. V dobrem mesecu se bodo zvrstila številna video branja, filmi, umetniška dela in virtualna tematska omizja, ki se bodo osredotočala na Vzhodno in Srednjo Evropo, Kavkaz, Balkan in Turčijo. Festival se je pričel s spletno okroglo mizo o političnem in družbenem položaju v Belorusiji, ki jo je vodil Boštjan Videmšek gostje pa so bile beloruska pesnica Valzhyna Mort, beloruska aktivistka in profesorica Olga Shparaga in pesnica Julia Cimafiejeva.
Na letošnjem Festivalu upanja sodeluje več kot 40 festivalov s celega sveta, med njimi denimo ugledne institucije, kot so pesniški festival The Festival de la poésie de Montréal iz Kanade, The Poetry Society iz Velike Britanija, Global migrant festival iz Singapurja in drugi. Festivali se bodo lahko tako kot lani s svojimi dogodki pridružili kadarkoli v času trajanja festivala, ob pričetku pa je bilo prijavljenih več kot 40 dogodkov. Del programa so tudi okrogle mize o političnem in
družbenem stanju ter vlogi poezije oz. literature v regijah, ki bodo v središču pozornosti, gostje spletnih razprav pa tamkajšnji literati, družbeni aktivisti in
teoretiki.
UMETNIKI ZA SKUPNO DOBRO
Umetnost in literatura sta eno od ključnih polj, ki daje glas preslišanim, utišanim in izključenim. Razpirata prostor za izmenjavo in posredovanje resnice in tako je lahko vzpostavitev dialoga po vsem svetu odgovor na trenutno krizo. Na spletnem festivalu zato predstavljajo in podpirajo dragocene in navdihujoče umetniške odzive, ki v svojem iskanju upanja in boljšega jutri dosegajo ljudi in jih ozaveščajo.
Z video branji, filmi, umetniškimi deli in virtualnimi razpravami, v katerih ustvarjalci iz širšega mednarodnega prostora nagovorjajo sodobne izzive, želi Festival upanja pokazati, da ne glede na vse vedno ostaja upanje. S tem zaletom se je festival lani lotil snovanja prve edicije festivala kot odgovora na pandemijo, ki je ustavila svet in začasno onemogočila neposredno povezavo med literarnimi ustvarjalci in občinstvom ter prekinila mednarodni pretok idej in vsebin v živo. Festival, ki je zasnovan kot odprta platforma, gradi mostove med celinami in kulturami. Najširši svetovni skupnosti pa podaja jasen signal, da poezija nima meja in da ostaja živa tudi v času globalne zdravstvene krize.
Organizatorji tudi tokrat pričakujejo velik odziv mednarodne javnosti in si želijo, da bi ponovili uspeh prvega Festivala Upanja, ki je presegel vsa pričakovanja in so ga morali zaradi odziva podaljšati kar za dva meseca. Lani je tako namesto med 23. in 30. aprilom festival potekal vse do julija. Uspešno izvedbo prvega mednarodnega spletnega Festivala upanja, ki je povezal več kot 70 festivalov iz 37 držav sveta, skoraj 500 pesnic in pesnikov ter na 94 dogodkov privabil več kot 111.600 obiskovalcev, je prepoznala tudi Evropska komisija, ki ga je posebej izpostavila kot primer dobre prakse v času epidemije koronavirusa.
»Slovenija se žal vse premalo zaveda številnih odmevnih mednarodnih iniciativ na področju kulture, ki so zrasle kot plod našega znanja in dela. Ena od njih so zagotovo aktivnosti evropske pesniške platforme Versopolis, ki z odliko deluje že 6 let in nenehno raste. Plod tega dela sta mednarodna revija v angleškem jeziku Versopolis Review s sedežem v Sloveniji, ki jo ureja Nataša Petrešin – Bachelez, in Festival upanja (Festival of Hope), ki je v prvi izdaji spomladi 2020 dosegel skoraj milijon ogledov in udeležbo več kot 80 mednarodno uglednih institucij.«
Aleš Šteger, programski vodja Festivala upanja