30. OBLETNICA DELOVANJA TELEFONA ZA OTROKE IN MLADOSTNIKE TOM TELEFON
V muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu bo do 4. Julija 2021 na ogled razstava Odgovor je pogovor, ki predstavlja telefon za otroke in mladostnike TOM telefon.
V ponedeljek, 5. 10. 2020, so v Muzeju pošte in telekomunikacij, ki deluje pod okriljem Tehniškega muzeja Slovenije, odprli občasno razstavo Odgovor je pogovor, s katero obeležujejo 30. obletnico delovanja telefona za otroke in mladostnike TOM telefon. Na odprtju so predstavniki Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), v okviru katere deluje TOM telefon, predstavili zbornik z naslovom Ker nam je mar: Kako lahko odrasli učimo otroke izkušenj empatične odzivnosti.
Vloga TOM telefona v času epidemije covid-19
Telefon za otroke in mladostnike TOM telefon je v času epidemije covid-19 odigral pomembno vlogo. Karantena je mnoge otroke in mladostnike pahnila v psihično stisko, ker so bili med šolanjem na daljavo prikrajšani za fizične stike, ki so zanje zelo pomembni, ali pa zaradi povečanja nasilja v družini. Ker so bile družine v času karantene doma, se je zmanjšalo število klicev, saj so otroci izgubili svoj intimni prostor. Pogovori so se preselili na splet, skrb pa vzbuja dejstvo, da se je v tem času občutno povečal odstotek kontaktov na temo družinskih odnosov, psihičnih težav, zlorab in celo misli na samomor.
Ob odprtju razstave je direktorica Tehniškega muzeja Slovenije dr. Barbara Juršič poudarila, kako pomembno je povezovanje tehnik in tehnologij z družbeno koristnimi projekti, kot je TOM telefon. Predsednica ZPMS Darja Groznik je na kratko predstavila začetke in zgodovino delovanja TOM telefona, ki svoj obstoj nedvomno upravičuje s podatkom, da so prostovoljci in prostovoljke, ki sedijo na drugi strani telefonske povezave, v 30 letih sprejeli kar 800 tisoč klicev otrok in mladostnikov, ki so bili v stiski, so potrebovali pogovor, pomoč ali so preprosto hoteli poklepetati. Pomembno je, da so klici za uporabnike TOM telefona brezplačni, kar že od leta 1995 omogoča podjetje Telekom Slovenije, ki je tudi soustanovitelj Muzeja pošte in telekomunikacij. Darja Groznik je še poudarila, da je TOM telefon vselej sledil razvoju tehnologije, tudi takrat denimo, ko se je razmahnil svetovni splet, saj so takoj vzpostavili spletni portal e-tom.si.
Na ogled razstave je povabila njena avtorica, dr. Estera Cerar, ki jo je predstavila skupaj z Zdenko Švaljek iz ZPMS. K ogledu si želijo privabiti predvsem otroke in mladostnike, saj razstava poudarja pomen, ki ga ima zanje TOM telefon. Poleg predstavitve njegovega delovanja so v muzeju zasnovali tudi spremljevalni program, predvsem različne delavnice, s katerimi bodo med drugim opozarjali na pasti spleta in ozaveščali o varni rabi spleta ter tehnologij.
Ob 30. obletnici delovanja TOM telefona so pri ZPMS izdali zbornik Ker nam je mar: Kako lahko odrasli učimo otroke izkušenj empatične odzivnosti. Dr. Albert Mrgole, soavtor zbornika, sicer pa predsednik Nacionalne mreže TOM je povedal, da zbornik nagovarja odrasle, ki imajo tako ali drugače vpliv na otroke. Avtorji skušajo spodbuditi starše, vzgojitelje, učitelje, trenerje in druge, da si prizadevajo otroke in mladostnike učiti, kako v medsebojne odnose vnesti več empatije.
OD TELEFONSKIH GOVORILNIC DO TELEFONA Z ZASLONOM NA DOTIK
Poleg delovanja TOM telefona razstava predstavlja tudi razvoj telekomunikacijske in informacijske tehnologije od leta 1990 in vse do danes, ki mladim klicateljem omogoča hitro in zanesljivo povezavo s svetovalci prostovoljci. TOM telefon je namreč začel delovati v času, ko veliko ljudi doma ni imelo telefonskega priključka in so bile telefonske govorilnice nekaj vsakdanjega. Na svetovalni telefon za otroke in mladostnike pa je bilo takrat mogoče poklicati brez uporabe kartice. Med eksponate na razstavi so vključeni tudi različni modeli legendarnih Iskrinih telefonov, s katerih smo v začetku 90. letih prejšnjega stoletja klicali iz marsikaterega doma in pisarne. Med njimi tudi priljubljeni »Fitipaldi« - Iskra ETA 80.