Mesečni novičnik TMS
Februar
IZPOSTAVLJAMO
Na Prešernov dan brezplačen obisk muzejev
V sredo, 8. februarja, Tehniški muzej v Bistri ter Muzej pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu vabita obiskovalce na brezplačen obisk ter ogled stalnih in občasnih zbirk.
Tehniški muzej v Bistri bo na kulturni praznik odprt med 9. in 17. uro, zadnji vstop pa bo mogoč ob 16. uri. V muzeju obiskovalcem svetujejo, naj se toplo oblečejo, da bo sprehod po grajskih sobanah kar se da prijeten. Prostori z razstavnimi zbirkami namreč niso ogrevani, zaradi česar je muzej pozimi odprt le za predhodno najavljene skupine. Zato v muzeju tudi ob tej priložnosti prosijo obiskovalce, da svoj prihod predhodno najavijo na e-naslov irena.medle@tms.si ali na telefonsko številko 041 526 288.
Prav tako na praznični dan vabijo v Muzej pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu, kjer obiskovalce pričakujejo med 10. in 17. uro, zadnji vstop pa bo ob 16. uri. V sodelovanju z Javnim zavodom Polhograjska graščina so pripravili poseben program, v katerega so vključili dejavnosti tako za družine kot tudi za posamezne obiskovalce. V prostorih muzeja bo ves dan delovala izmenjevalnica knjig, kjer si bodo lahko obiskovalci med seboj izmenjali knjige, ki jih bodo prinesli s seboj. Ob 10. in ob 15. uri bodo posebne pozornosti deležne družine z otroki, ki bodo lahko prisluhnili pripovedovalcem zgodb. Kdor pa bi rad sledil poglobljeni razlagi muzejskih zbirk, se lahko ob 11. in ob 16. uri pridruži vodenim ogledom po stalnih zbirkah Zgodovina pošte in (Tele)komunikacije včeraj, danes, jutri! ter občasni razstavi »Halo! Kje si? 30 let mobilne telefonije v Sloveniji«.
INTERVJU MESECA
Nekateri pridejo k nam obujat spomine, drugi se kaj novega naučijo
Pogovor z Ajdo Kozjek, kustosinjo Muzeja pošte in telekomunikacij
»Ja, še vedno se kaj najde po podstrešjih. Mislim, da so ljudje na splošno precej ozaveščeni glede starih predmetov, da premislijo, preden vržejo proč stare stvari, s katerimi sami ne vedo, kaj početi. Večkrat se zgodi, da nas pokličejo, in če je predmet za nas zanimiv, ga prevzamemo v muzej. Po potrebi ga naša konservatorsko-restavratorska služba konservira ali restavrira, potem pa ga umestimo na razstavo ali spravimo v depoje.«
Iz pogovora z Ajdo Kozjek
(Foto: Katarina Batagelj)
NE ZAMUDITE
Orest Jarh, avtor razstave O svetlobi, predstavlja svetlobne pojave
V TMS pripravljajo serijo kratkih videoposnetkov, v katerih bo dr. Orest Jarh, avtor razstave O svetlobi, s pomočjo interaktivnih eksperimentov pojasnil nekatere osnovne zakonitosti svetlobe in njihovo uporabnost: odboj svetlobe, lom svetlobe in popolni odboj, razklon svetlobe, uklon in interferenca svetlobe ter leče in zrcala. Poleg naštetih petih eksperimentov bo dr. Jarh v videoposnetkih predstavil tudi najpomembnejše znanstvenike, ki so predstavljeni na razstavi, in njihovo delo, povezano s svetlobo.
Med drugim bo izpostavil starogrškega učenjaka Evklida, enega najpomembnejših mislecev v zgodovini, matematika in fizika Isaaca Newtona ter angleškega znanstvenika Thomasa Younga.
Občasna razstava O svetlobi, ki bo v TMS v Bistri na ogled vse do konca letošnjega leta, skuša v besedi, predmetih in eksperimentih odgovoriti na številna vprašanja o tem vseprisotnem naravnem pojavu, brez katerega ne bi bilo življenja. V teoretičnem delu razstava išče odgovore na številna vprašanja, kot so na primer, kaj je svetloba, kakšna je, kako se giblje, hkrati pa prikazuje različne naprave, ki delujejo na osnovi elektromagnetnega valovanja. Posebej privlačen je interaktivni del razstave, kjer med drugim prikazujejo odboj in lom svetlobe. Z zgoraj omenjenimi videoposnetki nadgrajujejo in dopolnjujejo razstavo, ki je med obiskovalci požela izjemno zanimanje. Videoposnetki bodo na ogled na spletni strani TMS predvidoma od meseca marca, ko bo muzej po zimskem delovnem času, v katerem je odprt le za napovedane skupine, znova na stežaj odprl svoja vrata. (Foto: Kreativna baza)
TMS GOSTUJE
Razstava Vsak milimeter šteje na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo UL
V sredo, 15. februarja 2023, ob 13. uri bodo na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani (FGG), Jamova cesta 2, odprli razstavo in predstavili spremni katalog z naslovom Vsak milimeter šteje: Geodezija na Slovenskem skozi čas. Gre za poučno, pregledno in privlačno razstavo, ki kronološko predstavlja glavne razvojne mejnike geodezije in pojasnjuje pojme, povezane z geodezijo in kartografijo. Razstavo, ki
se sprehaja po dvestoletni zgodovini zemljiškega katastra na Slovenskem in prikazuje uporabo geodezije v praksi ter spremni katalog oziroma vodnik po razstavi, bodo predstavili izr. prof. dr. Dušan Kogoj ter kustosinja mag. Martina Orehovec in mag. Janez Slak iz Zveze geodetov Slovenije, ki sta gradivo zbrala in uredila.
Razstavo, ki je bila doslej na ogled v Depojih državnih muzejev v Pivki, je TMS pripravil v sodelovanju z Geodetsko upravo RS, Zvezo geodetov Slovenije in Oddelkom za Geodezijo FGG. Na FGG bo razstava, ki je odprta tudi za širšo javnost, na ogled do konca meseca junija letos, nato pa se bo selila še v druge kraje Slovenije.
ZGODBE IZ TMS
Kustosinja TMS Irena Marušič v oddaji Zvok ima svojo moč na Radiu Slovenija
Na Valu 202 so v seriji oddaj Frekvenca X, v kateri iščejo odgovore na vznemirljiva vprašanja in odkritja moderne znanosti, gostje oddaje pod naslovom Zvok ima svojo moč raziskovali zvočni spomin. Med gosti, ki so tako ali drugače povezani z zvokom in pomenom različnih zvočnih krajin, je bila tudi kustosinja TMS Irena Marušič.
V oddaji je predstavila evropski projekt Zvoki sprememb (Sound of changes), v katerem je sodelovalo šest evropskih muzejev, med njimi tudi TMS. Namen projekta, ki je sicer že zaključen, je bilo zabeležiti in ohraniti zvoke industrijske in civilne družbe, hkrati pa širiti znanje o teh zvokih ter spodbujati njihovo uporabo v sodobnih projektih, kot so gledališče, glasba in razstave. Na spletni strani projekta je prosto dostopnih več kot 1400 zvokov, kot je povedala Irena Marušič, so jih v TMS posneli okoli 300.
»V naši zbirki zvokov so posnetki avtomobilov, strojev, delovnih naprav, snemali smo v muzeju in zunaj njega, na primer v delavnicah in tovarnah. Posebna izkušnja je snemanje delovnih procesov, tako smo posneli celoten proces proizvodnje v jeklarni Metal Ravne, delovanje strojev in naprav v Rudniku v zapiranju Trbovlje Hrastnik, pa zvok v zadnjem delujočem slovenskem rudniku v Velenju. Če teh zvokov ne bomo posneli, bo pozneje, ko bodo rudniki zaprti, težko sestaviti celotno podobo.« S pomočjo zvočnih arhivov pa bodo generacije za nami vedele, kako je zvenel naš svet.