Dva polna in sveža poletna meseca v Tehniškem muzeju Slovenije
Dva polna in sveža poletna meseca v Tehniškem muzeju Slovenije
Poletni čas je kot nalašč za obisk Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri. Ne le, da se v prostorih starega grajsko-samostanskega kompleksa lahko prijetno ohladite, poletni program muzeja nudi tudi vznemirljivo poživitev počitniškega ali pač delovnega vsakdana.
Za letošnje najtoplejše obdobje, natančneje za obdobje med 1. junijem in 31. avgustom, so v TMS v Bistri ter v sestrskem Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu pripravili številne prireditve – razstave, vodene oglede zbirk, celo delavnice –, katerih namen je obiskovalce seznaniti s tehniško dediščino in njenimi vrhunci, ter jih hkrati tudi – kar je poleti pomembno – kratkočasiti. Pozorni so bili tako na program za odrasle kot za naše najmlajše.
Ivan (John) Jager, arhitekturni influencer pred influencerji
Odločilna razstava letošnjega poletja je gostujoča razstava Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO) o arhitektu, urbanistu, graditelju, oblikovalcu notranje opreme, grafičnemu oblikovalcu, ilustratorju, filozofu, piscu ... Ivanu (Johnu) Jagru. Vsestranski ustvarjalec in premišljevalec se je rodil 16. maja 1871 v čuvajnici 365A v bližini muzeja v Bistri, zato ni naključje, da razstava gostuje prav v TMS.
Z reprodukcijami in deloma z originali prikazuje bogato in razpršeno Jagrovo zapuščino v Ljubljani, tako iz knjižnice SAZU, arhiva Fakultete za arhitekturo, Plečnikove hiše in Muzeja za arhitekturo in oblikovanje. Predstavljeni so rokopisi in besedila, povezani s korespondenco z Jožetom Plečnikom, Edvardom Ravnikarjem, mecenom Valenčičem in drugimi.
Foto: arhiv MAO
Predstavljena je strokovna literatura z Jagrovimi opombami, ki jo je Jager pošiljal študentom in profesorjem na Oddelek za arhitekturo Tehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Razstava je na ogled do 31. decembra.
Začarani in odčarani krogi hrane, aparatov in robotov
Ob novi gostujoči razstavi v TMS predstavljajo še številne druge občasne tematske razstave, za katere je napovedana tudi obilica vodenih ogledov. Pod naslovom »Človek in hrana v začaranem krogu« so v muzeju tako pod drobnogled vzeli hrano. Z razstavo želijo opozoriti na zgodovinski in tehnološki razvoj inovacij v pridelavi živil ter pripravi in uživanju hrane, vpliv prehranske
verige na okolje ter današnji človekov odnos do hrane. Voden ogled po razstavi bo potekal 7. avgusta. Sledila bo delavnica za otroke na temo recikliranja.
Foto: Jaka Blasutto
V začetku julija, torej 3. julija, se bodo obiskovalci na vodenem ogledu lahko seznanili z vsebino občasne razstave »Robot.si«, posvečene začetku slovenske industrijske robotike, ki je podaljšana do 31. decembra. Isti dan ob 17. uri bo v TMS potekala še delavnica programiranja KUBO robotov, na kateri bodo otroci male robote lahko naučili poti do šole in do igrišča ter se tako poučili o njihovih funkcijah.
Vprašanja, povezana s hrano, se odlično dopolnjujejo z vprašanji ekshibicije »Odločuj in e-cikliraj«, ki je nastala v sodelovanju s podjetjem ZEOS, d. o. o. Predstavlja namreč prednosti elementov krožnega gospodarstva, ne le recikliranja, temveč tudi popravila aparatov, souporabe aparatov, ponovne uporabe aparatov itd.
Pomen športne opreme in medicinskih pripomočkov
Do konca leta bo razstava »Tehnika za šport« prikazovala presek slovenskih proizvajalcev športne opreme za aktivnosti na kopnem, v zraku in vodi. Kuratorji razstave so obiskovalcem omogočili vpogled v nastanek posameznega športnega pripomočka, kar, jasno, razgrinja širok razpon teoretičnega znanja, praktičnega dela, inovacij in sodelovanja, da izdelek zadosti pričakovanjem zahtevnega domačega in mednarodnega
tržišča. Šport je sicer pomemben del slovenske snovne in nesnovne dediščine in zato je pomembna tudi njegova popularizacija, ter ohranjanje in predstavljanje razvoja tehniških dosežkov.
Na razstavi je predstavljenih 60 slovenskih proizvajalcev športne opreme: Alpina, Mont, Športoprema Ljubljana, Planika, Toper, Rašica, Akrapovič, Goltes, Dedra, Slatnar, Dali in drugi. Voden ogled bo organiziran 24. julija, sledil pa mu bo tudi športnoplezalni preizkus na plezalni steni za otroke.
Foto: Jaka Blasutto
Do 10. julija si je v TMS še mogoče ogledati gostujočo razstavo Slovenskega planinskega muzeja, enote Gornjesavskega muzeja Jesenice z naslovom »Na vrhu gora, blizu neba«, ki na razumljiv in poljuden način predstavlja najpogostejše svetlobne pojave, s katerimi se srečujemo na gorniških poteh. Razstavo spremljajo enostavni fizikalni poskusi ter zanimivosti iz planinske zgodovine.
Šport in medicina sta usodno povezana, zato je v TMS še vedno na ogled tudi zbirka medicinskih instrumentov in pripomočkov. Glede na uporabo so razdeljeni na področja kirurgije, zobozdravstva, porodništva in ginekologije, otorinolaringologije in na druge predmete. Zbirka je na ogled še do 31. decembra.
Odkrivanje muzejskih zbirk in prikazi
Vsako drugo sredo v juliju in avgustu (6. in 20. julija, 3. , 17. ter 31. avgusta ob 10.00) so najmlajši obiskovalci – od petega leta dalje – vabljeni, da se skupaj s starimi starši ali drugimi družinskimi člani podajo na raziskovanje privlačnih in zanimivih muzejskih zbirk. Med drugim bodo lahko izvedeli, s kakšnimi avtomobili so se vozili njihovi predniki, kako so pekli kruh in kakšna orodja so
uporabljali – kar šteje za nujno zgodovinsko znanje.
Foto: Ana Katarina Ziherl
Obvezno je prav tako razumeti, da so številne pridobitve, ki lajšajo sodobno življenje in se zdijo samoumevne, poleg intelektualnih naporov velikega izumitelja Nikole Tesle: odkritje večfaznega sistema, raziskave visokofrekvenčnih tokov, prve zamisli o svetovnem radijskem sistemu in brezžičnem prenosu energije itd. Spomin na izumitelja v muzeju negujejo s privlačnimi poskusi, s kakršnimi je pred več kot sto leti svoje osuple goste navduševal prav izumitelj sam. Na sporedu bodo 17. julija in 28. avgusta.
Foto: Ursula Osojnik, Tehniški muzej Slovenije
Na zadnji dan julija bo v prostorih TMS potekal prikaz klekljanja, ki ga bo vodila Liljana Kogovšek, članica Združenja slovenskih klekljaric in vseh, ki imajo radi čipke. Sredi avgusta pa se obeta spet nekaj čisto drugega – prikaz izdelave zobotrebcev. Nekoč so zobotrebce izdelovali ročno, izdelovanje pa je bilo razdeljeno na več opravil: nekateri so rezali palice na količke, drugi so iz njih cepili tanjše letvice, tretji so jih na obeh straneh ostrili z nožem in nato povezovali v butarice. Demonstratorka bo 14. avgusta prikazala celoten postopek izdelave.
Najprej pošta in znamke, nato mobiteli
Tudi v Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu so poskrbeli za dinamične poletne vodene oglede. Vsako prvo nedeljo v mesecu se lahko udeležite vodenih ogledov muzejskih zbirk – vodnica bo predstavila muzejsko pot Dotakni se!, zbirki Zgodovina pošte in (Tele)komunikacije nekoč, danes, jutri!, zgodovino Polhograjske
graščine ter Krajevni muzej. Obiskovalci bodo lahko preizkusili tudi Morsejev aparat ter ročno in avtomatsko telefonsko centralo. Otroci bodo muzejske zbirke spoznavali preko zvočnih postaj ter zabavnih nalog.
Za filateliste in druge navdušence so v muzeju pripravili razstavo z naslovom »Bilo je pred 30 leti: Kako smo Slovenci dobili prvo osamosvojitveno znamko«, ki je bila postavljena ob 30. obletnici osamosvojitve Slovenije in je na ogled le še do 3. avgusta. Razstavljene so tako uradne kot »zasebne« znamke, ki so izšle v obdobju od plebiscita decembra 1990 do decembra 1991. Sem sodijo znamke Suverenost iz
leta 1990 ter ovitek prvega dne v počastitev plebiscita, znamka Osamosvojitev Slovenije in osnutki, ki jih je izdelal Grega Košak, neizbrani osnutki prvih slovenskih rednih znamk in prve redne znamke, ki so izšle decembra 1991.
Foto: Aleksander Šenekar
Pisma in razglednice so hitro nadomestili mobilni telefoni, zato razstava »Halo! Kje si? 30 let mobilne telefonije v Sloveniji« prikazuje razvoj mobilne telefonije od njenih zametkov do danes, tako v svetovnem merilu kot tudi v našem prostoru. Do zadnjega decembra so na ogled mobilni telefoni iz različnih obdobij, edini slovenski prenosni telefon Wanderer, NMT bazna postaja, avtomat za nakup mobi kartic, različna dokumentacija in oglaševalski materiali, ki so plod razvoja, proučevanja in inovativnosti, ki izhajajo iz človekove želje, da z ustvarjalnostjo doprinese k izboljšavam v vsakdanjem življenju. Predvajana so tudi pričevanja o vplivu razvoja mobilne tehnologije na življenje določenih posameznikov. Vodenemu ogledu se zainteresirani lahko pridružijo 10. julija in 14. avgusta.
Družinska doživetja in otroška ustvarjalnost
Kar dve nedelji bosta v TMS namenjeni družinam: nedelja, 17. julija in 21. avgusta. Družinski dan bodo začeli ob 10. uri z raziskovanjem Polhovega doživljajskega parka z interpretativnim vodnikom in iskanjem štampiljk s pomočjo Polhove knjižice. Na poti po obronkih Polhograjske gore bodo udeleženci opazovali rastline in nabrane prinesli v muzej, kjer bodo izdelali herbarij. Spoznali bodo pomen
nekdanjega lastnika graščine, grofa Riharda Ursinia Blagaja, za slovensko botaniko.
So pa v TMS zastopani tudi otroci: do 31. avgusta bo na ogled razstava ob 100. obletnici rojstva Ele Peroci, za katero so dela izdelali učenci Osnovne šole Polhov Gradec skupaj z mentorji. Navdihnile so jih njene zgodbe, polne presenečenj.