• Področja delovanja
  • Poslanstvo
  • Vizija
  • Izpostavljeno
  • Kdo smo
  • flag of country
Na novice Ponedeljek, 28. februar 2022

Tehniški muzej Slovenije v Bistri z bogatim marčevskim programom

Tehniški muzej v Bistri po zimskem zaprtju z jutrišnjim dnem znova odpira svoja vrata. V muzeju so za prvi pomladni mesec, ki ga bo pospremila tudi sprostitev ukrepov, povezanih s preprečevanjem širjenja koronavirusa, pripravili bogat program občasnih razstav, vodenih ogledov in delavnic.

Izpostavljeno/TMS-LOGO_1

Tehniški muzej Slovenije v Bistri z bogatim marčevskim programom

Tehniški muzej v Bistri po zimskem zaprtju z jutrišnjim dnem znova odpira svoja vrata. V muzeju so za prvi pomladni mesec, ki ga bo pospremila tudi sprostitev ukrepov, povezanih s preprečevanjem širjenja koronavirusa, pripravili bogat program občasnih razstav, vodenih ogledov in delavnic.

 

Tehniški muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki, ki se nahaja na kraju nekdanjega kartuzijanskega samostana, je bil v januarju in februarju zaradi neprimernih pogojev doslej odprt le za vnaprej prijavljene vodene skupinske oglede. Ker pa je bila, na veliko veselje zainteresirane javnosti in vodstva muzeja, obnova muzejskih prostorov vključena v lansko leto sprejeti vladni Načrt za okrevanje in odpornost, bo muzej po svoji 70. obletnici ustanovitve lahko začel gradbeno in vsebinsko prenovo zgodovinskega objekta kulturnega spomenika v Bistri. Kot je povedala direktorica dr. Barbara Juršič, veliko časa in moči namenjajo pripravi ustrezne dokumentacije. »Zelo pomemben del priprav na prenovo pa je tudi natančna idejna zasnova vsebinske prenove zbirk v Bistri po gradbeni obnovi, katere osnutek smo že pripravili, v letu 2022 pa načrtujemo poglobljeno strokovno proučevanje tudi na podlagi dobrih praks iz drugih javnih zavodov in muzejskih institucij v tujini za pripravo sodobne predstavitve tehniške dediščine v prenovljenem kompleksu v Bistri,« je še dodala.

Kot nadaljevanje lanskega praznovanja 70. obletnice ustanovitve muzeja s plakatno razstavo 70 let TMS, ki je bila postavljena na Krakovskem nasipu ob Ljubljanici, potem pa v Bistri, od februarja že gostujejo v Parku vojaške zgodovine v Pivki. V Pivko se bodo v nadaljevanju leta še vrnili, saj bodo na stopnišču Depojev državnih muzejev pripravili razstavo z geodetsko tematiko. Pri njeni pripravi tesno sodelujejo s pristojnimi ustanovami s področja geodezije, GURS in Zvezo geodetov Slovenije. 

Tehniški muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki iz zraka

Foto: Jure Korber

Začetek pomembnega obdobja je največji slovenski muzej sicer pospremil z obsežnim marčevskim programom, ki vključuje številne občasne razstave, vodene oglede po občasnih razstavah in stalnih zbirkah ter delavnice. Ob koncu meseca, natančneje med 22. in 27. marcem, pa bodo v okviru Tedna odprtih vrat muzejev in galerij, ki poteka v organizaciji ŠOU v Ljubljani, študentom ponudili tudi brezplačne oglede tako Tehniškega muzeja v Bistri kot tudi Muzeja pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu.

Posebno mesto v pomladnem programu Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri ima atraktivna demonstracija poskusov Nikole Tesle. Namen demonstracije, ki je realizirana na osnovi delujočih eksponatov iz elektro zbirke, je opozoriti, da so številne pridobitve, ki nam lajšajo sodobno življenje in se danes zdijo samoumevne, ravno zasluga velikega izumitelja Tesle – vse od odkritja večfaznega sistema do prve zamisli o svetovnem radijskem sistemu.

Do konca leta bodo v muzeju v Bistri na ogled štiri občasne razstave, ki obravnavajo najrazličnejša področja človeške dejavnosti. Obiskovalci se bodo na razstavi »Človek in hrana v začaranem krogu« tako lahko seznanili z zanimivi predmeti, umeščenimi v razvoj tehnik v prehranski verigi, na razstavi »Robot.si« pa z začetki slovenske industrijske robotike. Pod naslovom »Tehnika za šport« so razstavljeni tehniški dosežki slovenskih proizvajalcev športne opreme za aktivnosti na kopnem, v zraku in vodi, med »Zakladi iz depojev: Medicinski instrumenti in pripomočki« pa, kakor naznani že ime, predmeti s področja medicine. V sodelovanju s podjetjem ZEOS d. o. o., so na ogled postavljene še prednosti elementov krožnega gospodarstva, ne le recikliranja, marveč tudi popravila, souporabe in ponovne uporabe aparatov. To razstavo so v muzeju poimenovali »Odločuj in E-cikliraj«.

Voden ogled razstave »Človek in hrana v začaranem krogu«

Foto: Jaka Blasutto

Ob vodenem ogledu razstave »Človek in hrana v začaranem krogu« – 20. marca jo bo vodil dr. Janez Bogataj – muzej napoveduje delavnici peke kruha z drožmi in kvačkanja, s čimer bodo zagotovo dodobra začarali tiste, ki so željni novih veščin.

Ravno tako dinamičen bo marec v Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu, kjer sta na ogled dve razstavi. Prva, »Bilo je pred 30 leti: Kako smo Slovenci dobili prvo osamosvojitveno znamko«, se osredotoča na uradne in »zasebne« znamke, ki so izšle v obdobju od slovenskega plebiscita 1990 do decembra 1991, druga pa pod zvenečim naslovom »Halo! Kje si?« prikazuje razvoj mobilne telefonije od njenih zametkov do danes, tako v svetovnem merilu kot tudi v našem prostoru. Razstava, ki bo na ogled do konca leta, utegne nekaterim osvežiti spomin na nekdaj uporabljane aparate, drugim pa jih bo, skupaj z različno dokumentacijo in oglaševalskimi materiali, sploh prvič predstavila.

Razstava »Halo! Kje si?« v Muzeju pošte in telekomunikacij

Foto: Jaka Blasutto

Marec bo uvedel bogat celoletni program muzeja, ki, po besedah direktorice dr. Juršičeve, »združuje preteklost in sedanjost, pogled pa usmerja tudi v prihodnost in s predstavljenimi temami opozarja na naše ravnanje in ozavešča za boljši skupni jutri.« Njihovo poslanstvo, da »na kraju, kjer zgodovina pripoveduje številne zgodbe, skrbimo za tehniško dediščino in njeno ustrezno interpretacijo s spodbujanjem participacije in ozaveščanjem o svoji identiteti,« se imenitno izraža v vsaki posamezni prireditvi.

V letošnjem letu bodo v TMS tako počastili 100. obletnico prvega stadiona in ob tej priložnosti pripravili panojsko razstavo »Prvi stadion in prva tovarna športnega orodja na Slovenskem« na Gallusovem nabrežju v Ljubljani. Kot je razjasnila direktorica, štejejo takšen način prikazovanja dediščine »za dobro prakso iz časa pandemije, ko smo iskali načine, kako kljub zaprtju muzejev stopiti z dediščino med ljudi. Zato to dobro prakso ohranjamo tudi v prihodnje, prav tako pa tak način predstavljanja dediščine z manjšim finančnim vložkom v nadaljevanju omogoča tudi gostovanje razstave.«

Ob naštetem bodo letos v Bistri, pojasnjuje direktorica muzeja, odprli tudi dolgo časa pripravljano in izredno zanimivo ter domišljeno razstavo o svetlobi, v kateri pri posameznih segmentih, prikazih in demonstracijah sodelujejo z uglednimi institucijami zlasti na področju pedagoško-izobraževalnih vsebin, s čimer bodo pridobili nove ciljne skupine in poskrbeli za celovitejšo kulturno-umetniško vzgojo. Razstavo bo spremljalo večje število interaktivnih eksperimentov v dvorani in na prostem. Kot uvod v razstavo bo v Bistri gostovala razstava »Na vrhu gora, blizu neba. Svetlobni pojavi v gorah« Slovenskega planinskega muzeja, enote Gornjesavskega muzeja Jesenice. 

Prav tako je za letošnje leto predvidena povsem sveža realizacija Dni kemijskih znanosti in tehniške varnosti, ki bo plod sodelovanja s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Kot opozarja direktorica TMS, bodo s številnimi fakultetami še naprej sodelovali tudi v okviru Dni znanosti in tehnike. Predvideno pa je tudi nadaljnje gostovanje razstave »Us & Them without Frontiers« po ZDA.

Zadnje novice

#news-933

14. apr 2025

Sašo Kulašić: »V tako kreativnem okolju še nisem delal«

preberi več
#news-938

14. apr 2025

Irena Svetek: »Beletrina Digital je živ organizem, ki raste z uporabniki«

preberi več
#news-926

20. dec 2024

Intervju z Miho Mauričem: »Za Šalamuna je bila poezija vedno najpomembnejša in najresnejša stvar na svetu«

preberi več
company logo
Kontakt

Kreativna baza d.o.o.

Cankarjeva cesta 3

1000 Ljubljana

ursula.menih.dokl@kreativnabaza.si

+386 51 332 551

Matična številka: 6337384000

Davčna številka: SI30197961

  • Povezave
  • Področja delovanja
  • Poslanstvo
  • Vizija
  • Izpostavljeno
  • Kdo smo
  • Oblikovanje in izdelava spletnih strani: Kabi d.o.o.