Odprtje razstave o razvoju industrijske robotike pri nas
Letos obeležujemo dve pomembni obletnici, povezani z robotiko – 100 let je od prvega zapisa besede robot v Čapkovi drami R. U. R. in 40 let, odkar so v Sloveniji v proizvodnjo vključili prvega industrijskega robota. Zato so v Tehniškem muzeju Slovenije (TMS) – in to v času, ko razvoj robotike odpira pomembna družbena vprašanja –, zasnovali začasno razstavo Robot.si: Začetki slovenske industrijske robotike. Avtor razstave je Orest Jarh. Nova postavitev, ki bo v Bistri na ogled od petka, 18. septembra 2020, do nedelje, 30. maja 2021, bo predstavila zgodovino robotov pri nas in v svetu, njihov razvoj in vlogo v industriji ter na drugih področjih, denimo v medicini. Na ogled bo tudi nekaj ohranjenih robotov in drugih predmetov, ki pričajo o bogatem znanju in ustvarjalnosti slovenskih strokovnjakov. Razstavo bo spremljal obsežen program, ki so ga v muzeju pripravili v sodelovanju s Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Odprtje, na katero so zaradi epidemioloških razmer v državi in predpisanih omejitev vabljeni samo strokovna javnost in novinarji, se bosta udeležila tudi predsednik države Borut Pahor in državna sekretarka z Ministrstva za kulturo RS dr. Ignacija Fridl Jarc.
Robotika je izredno zanimivo in inovativno področje, brez katerega si danes ne znamo predstavljati življenja. V Sloveniji vse od začetka razvoja robotike nismo kaj dosti zaostajali za svetovnim dogajanjem, za kar gre zasluga predvsem strokovnjakom Instituta »Jožef Stefan« in takratni ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko. Obe ustanovi sta svoje znanstveno raziskovalno delo povezali z industrijo in na teh temeljih je nastalo precej domačih robotov in sistemov uporabe robotov v industriji. Po osamosvojitvi so se zaradi izgube trgov razmere spremenile, zato izdelava domačih robotov ni bila več smiselna, čeprav je uporaba robotov v industriji nenehno rasla. Prav tako so razvoju na področju robotike pri nas sledile izobraževalne ustanove, tako da ima Slovenija danes veliko visoko usposobljenih strokovnjakov, ki spremljajo dogajanje po svetu in prenašajo svoje znanje v domačo industrijo.
Razstava Robot.si je sestavljena iz več sklopov, med drugim bodo na njej obiskovalci izvedeli, kaj je robot in kako sta se v začetku prekrivala pojma robot in avtomat. Razvoj področja bo predstavljen preko treh generacij robotov, pri tem pa bo prikazano, kako raznovrstna je njihova uporabnost. V sklopu o zgodovini robotike bodo prikazane številne zanimivosti, na primer, kako so za razvoj tega področja pomembni tudi WC-kotliček, veriga za kolo, da Vincijev Vitez, Nikola Tesla, osrednjo pozornost pa so avtorji razstave namenili robotiki v Sloveniji. Njen razvoj sega v pozna sedemdeseta leta prejšnjega stoletja, Tehniški muzej pa hrani edinstveno zbirko s področja industrijske robotike, ki je v 80. letih prejšnjega stoletja pri nas doživela velik razcvet.
V zbirki so tudi najsodobnejši roboti, na primer Rehabilitacijski robot CORBYS, ki sodi v področje medicinske robotike. Pri njegovem razvoju je sodeloval Univerzitetni rehabilitacijski inštitut RS - Soča kot eden izmed partnerjev v istoimenskem evropskem projektu, v sklopu 7. okvirnega programa s področja Kognitivni sistemi in robotika. Namenjen je bil rehabilitaciji po hujših poškodbah, ki zahtevajo ponovno učenje hoje.
Razstava Robot.si prav tako izpostavlja nekatera pereča vprašanja o vplivu robotike na naše življenje, denimo na izgubo delovnih mest, na katerih lahko robot nadomesti človeka. Vendar pa so – s tem poudarkom se razstava tudi zaključuje – roboti in računalniki še daleč od tega, da bi lahko nadomestili človeka, predvsem ne njegovih čustev, ustvarjalnosti in domišljije. Današnji roboti nam močno lajšajo in popestrijo življenje, vendar bo prihodnost pokazala, kako bo potekal njihov razvoj in kaj bo prinesel naši družbi.