Nove e-knjige založbe Beletrina še pred izidom tiskane izdaje
Foto: Beletrina
Novonastalemu položaju so se prilagodili tudi pri založbi Beletrina, bralcem so prvič v zgodovini založbe nove izdaje knjig najprej ponudili v elektronski obliki na portalu Biblos, šele nato so na trg poslali tiskane knjige. Pomladno bero dobrega čtiva je obogatilo kar sedem knjig, ki tako ali drugače opisujejo viharna življenja in življenja sredi viharjev.
Mojstrovina je romaneskni prvenec Ane Schnabl. Gre za psihološki roman, v katerem se prešuštniški ljubezenski odnos med urednico Ano in avtorjem Adamom odvija na ozadju razpadanja Jugoslavije v letih 1985 in 1986. Ana mesto urednice dobi že zelo mlada v zameno za sodelovanje z oblastmi, med drugim bi morala poročati tudi o Adamu, sicer profesorju književnosti in enem izmed Novorevijašev, a se med urejanjem njegove knjige Mojstrovina spustita v afero. Roman, ki raziskuje proces osvobajanja od moralnih norm, pa na zadnjih straneh prinaša tudi nepričakovan obrat.
Drzen in svež prvenec Goroslava Vukšića - Goga Norci pomorci je potopis odraščanja na morju. Avtor je že celo življenje povezan s pomorstvom, zato gre za avtentično pripoved o času, ki ga ni več. Protagonista romana sta neimenovana kadeta vajenca na ladji, med katerima se v ekstremnih razmerah odmaknjenega življenja na ladji splete globoko prijateljstvo. Brutalno neposredna pripoved je polna ekscesov, pustolovščin in viharjev, ki jih morata prestati, sočen jezik in nenehno dogajanje pa poskrbijo za res divjo plovbo.
V novem slovenskem prevodu je po letu 1977 ponovno izšel eden najlepših romanov Nobelovca Petra Handkeja, Žalost onkraj sanj. Handke je začel roman pisati takoj po maminem samomoru in v njem se ne ukvarja samo z življenjem svoje matere in njunim odnosom, temveč problematizira vlogo žensk pred in med drugo svetovno vojno. Govori o njihovi ujetosti, izključenosti iz družbenega dogajanja in omejitvah v izobraževanju. Močno in ganljivo.
Mojster poezije v prozi Andrej Brvar se tokrat predstavlja z že deseto pesniško zbirko, pomenljivo naslovljeno Fusnote. Več kot tristo petdeset pesniških okruškov oziroma »fusnot« je razporejenih v štiri cikle, ki naslavljajo štiri letne čase, iz njih pa veje Brvarjev neusahljivi vitalizem. Brvar si vzame čas, da s svojim pesniškim očesom opazi tudi najbolj vsakdanje stvari, ki skozi hudomušen, vesel in pozitiven ton zaživijo s posebno pesniško magijo in brezčasnostjo.
Dževad Karahasan se v drugi knjigi trilogije o Omarju Hajamu z naslovom Tolažba nočnega neba podaja v zrelo dobo in vrhunec uspeha slavnega srednjeveškega perzijskega matematika, astronoma, filozofa in pesnika. V prvem delu, romanu Seme smrti, ki je v slovenščini izšel leta 2018, je prikazal njegovo mladost. Obe deli je prevedla Jana Unuk, skupaj s tretjo knjigo pa tvorijo monumentalno literarizirano biografijo, ki še posebej zaživi zaradi Karahasanovega prepoznavnega sloga.
Biografski roman Eden izmed nas Snežane Brumec govori o enem izmed prvih slovenskih letalcev, vojaškem pilotu Alojziju Knapu (1904–1933), ki je obenem tudi avtoričin prastric. Pomembna dimenzija kratkega romana o (pre)kratkem življenju, polnem strasti do letalstva, ki je nastal tudi na podlagi njegovih dnevniških zapisov, pa je ljubezenska zgodba med pripadnikoma različnih družbenih skupin. Ta je sicer že na začetku obsojena na neuspeh, a ni zato nič manj čutna in usodna.
Knjiga o Konfuciju ameriškega novinarja Michaela Schumana v prevodu Uroša Kalčiča ni klasična biografija, ki bi se ukvarjala s kronološkim potekom življenja neke osebnosti, temveč je bolj strokovno delo, ki razčlenjuje različne Konfucijeve vloge (Konfucij kot človek, kot poslovnež, kot gospodarstvenik, kot filozof itd.). S pomočjo izbranega pristopa je vidno, na kaj vse je mislec vplival ne samo na Kitajskem, temveč na celem azijskem kontinentu. Schuman ga razkriva tudi kot človeka, ki je za prihodnost enako pomemben, kot je bil za preteklost, in pokaže, kako drugače so ga interpretirali po njegovi smrti.