NUK - novembrski novičnik
Jeseni v NUK ne zmanjka različnih dogodkov, srečanj in novosti. Medtem ko pripravljamo različna izobraževanja za uporabnike in založnike, vodene oglede za obiskovalce, urejamo nove pridobitve in načrtujemo udeležbo na knjižnem sejmu, hkrati neutrudno pripravljamo nove zbirke, nadaljujemo z digitalizacijo gradiva in se veselimo praznovanj, ki prihajajo. Prijazno vabljeni k branju naših zgodb.
Cvetober meseca: slavnostna podelitev listin za vpis na Nacionalno listo Spomin sveta Unesco
V Narodni in univerzitetni knjižnici smo slavnostno podelili listine za vpis na Nacionalno listo Spomin sveta UNESCO. Prvi izbor predlogov pisne dediščine sestavlja deset enot, ki imajo svojo prepoznavno nacionalno pomembnost. Prvih deset izbranih enot Nacionalne liste Spomina Sveta UNESCO si oglejte na spletni strani Narodne in univerzitetne knjižnice.
Med enotami na Nacionalni listi Spomina sveta za leto 2022 je tudi Stiški rokopis, ki ga je za vpis predlagal NUK, in Prešerniana, zapuščina Franceta Prešerna, predlog NUK in Narodnega muzeja Slovenije.
Oglejte si fotografije s podelitve
Novosti: Megiserjeva Paroemiologia Polyglottos iz leta 1605
V Zbirki starih tiskov NUK smo pred kratkim pridobili delo Hieronymusa Megiserja, nemškega šolnika, jezikoslovca in zgodovinarja. Kot poliglot je izdal prvi večji slovar, v katerem je bilo sistematično obravnavano tudi slovensko besedišče.
V knjigi Paroemiologia Polyglottos iz l. 1605 (2. izd, 1. je iz l. 1592), je Megiser zbral pregovore v različnih jezikih. Poleg grških, latinskih, nemških, španskih, turških, hebrejskih, hrvaških, italijanskih idr. je v njej tudi 20 slovenskih. Izvod vsebuje lastniško zabeležko neznanega jezuitskega kolegija iz leta 1726 ter posamezne rokopisne opombe med besedilom.
Koristni nasveti: vse za samostojno iskanje po elektronskih informacijskih virih
Kako izberemo ustrezen vir za iskanje
znanstvene in strokovne literature?
Kje lahko dostopamo do virov? Kakšne so skupne značilnosti virov?
Vabljeni na brezplačni tečaj, kjer se boste seznanili z vsem potrebnim za samostojno iskanje po elektronskih informacijskih virih. Tečaj bo potekal prek ZOOM.
Prijavite se na tečaj
Kotiček za raziskovalce: digitalizacija in objava 26 del Franceta Steleta
V okviru projekta EODOPEN smo digitalizirali in prosto objavili 26 publikacij Franceta Steleta (1886-1972), slovenskega umetnostnega zgodovinarja, konservatorja in rednega profesorja za umetnostno zgodovino. Njegov opus del je še mnogo obširnejši, pri izboru nekaterih pa smo sodelovali z Umetnostnozgodovinskim inštitutom Franceta Steleta
pri ZRC SAZU.
Dedičem se iskreno zahvaljujemo za podana soglasja za digitalizacijo in prosto objavo njegovih del.
Oglejte si gradivo na portalu dLib.si
Plečnikovo leto: razstava o gradnji knjižnice na ogled do 3. decembra
Zaradi velikega zanimanja smo se odločili za podaljšanje razstave Plečnikova knjižnica: ustvarjena za vse čase.
Nepozabna zgodba o načrtovanju, zapletih, nastanku in gradnji Plečnikove knjižnične palače na Turjaški bo na ogled v NUK do 3. decembra 2022. Na ogled so Plečnikovi načrti in drugi dokumenti, ki so spremljali gradnjo nove knjižnice, prav tako tudi arhiv Akademske akcije za gradnjo univerzitetne knjižnice in drugih zbirk, fotografije in časopisni članki. Predstavljamo tudi nekaj predmetov, katerih zgodbe so povezane z mojstrom arhitektom ali njegovo palačo knjižnice.
Vabljeni na ogled razstave v NUK
Nukovih 250: Digitalna knjižnica Slovenije praznuje 17 let
29. novembra 2022 praznujemo 17. obletnico nastanka Digitalne knjižnice Slovenije. Veselje bo še toliko večje, saj bomo v kratkem na portal dodali milijonti objekt in dosegli še eno izjemno prelomnico.
Ponosni smo, da je dlib.si danes nepogrešljiv vir za dostop do bogastva slovenske pisne kulturne dediščine ter sodobnih strokovnih in znanstvenih vsebin v digitalni obliki.
Obiščite portal dLib.si