Podelitev odličij in priznanj Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti za življenjsko delo in izjemne dosežke
V soboto, 11. marca, ob 18. uri v Klubu Cankarjevega doma v Ljubljani
Delovanja mreže kulturnih društev v Sloveniji si ne bi mogli predstavljati brez vrhunskih umetnikov, pedagogov in mentorjev, ki so gonilo razvoja ljubiteljskega sektorja. Izjemno smo ponosni na njih in se jim za ves trud zahvaljujemo. Zavedamo pa se, da je njihovo delo več kot le ustvarjanje in prenos znanja, oni so namreč tisti, ki s svojim delom tkejo samo osnovo za kulturno skupnost. - Predsednik komisije dr.Tomaž Simetinger
Ljubljana – V soboto, 11. marca 2023, bo Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD) na osrednji letni prireditvi podelil priznanja za življenjsko delo in izjemne dosežke na področju ljubiteljske kulture. Prireditev, ki jo bo gostil Klub Cankarjevega doma v Ljubljani, se bo začela ob 18. uri. Poleg zlate plakete za življenjsko delo, ki jo bo prejela ilustratorka, scenografka in kostumografka Alenka Eka
Vogelnik, bodo na prireditvi podeljene še štiri srebrne plakete. Prejeli jih bodo Tomaž Škamperle, eden izmed vidnejših godbenikov in mentorjev na področju instrumentalne glasbe, Janez Zalaznik, akademski slikar, fotograf in grafični oblikovalec, predavatelj, mentor in pisec strokovnih prispevkov s področja likovne dejavnosti, Danica Pirečnik, eno izmed najvidnejših imen slovenske zborovske
dejavnosti, tako tenkočutna pedagoginja kot glasbena ustvarjalka, in Marica Hartmann, ki je že več kot petdeset let steber Slovenskega kulturnega društva Celovec, v katerem se je še posebej razvila lutkovna dejavnost z otroki in za otroke. Zlati znak bo letos prejela Nina Šulin, ena tistih umetnic, ki s svojim raznorodnim delovanjem posega na različna umetniška področja in jih neutrudno povezuje.
Za priznanja so se potegovali predlagani kandidati in kandidatke, ki pomembno (so)ustvarjajo na področju ljubiteljske kulture v svojem lokalnem ali širšem okolju. O prejemnikih je odločala strokovna komisija, ki jo sestavljajo predsednik dr. Tomaž Simetinger ter člani mag. Marko Rupel, mag. Marijana Kolenko, Andreja Koblar Perko in dr. Inge Breznik.
Na osrednji letni prireditvi sklada bosta zbrane nagrajenke in nagrajence, posebne goste in drugo občinstvo nagovorila direktor JSKD Damjan Damjanovič in predsednik komisije Tomaž Simetinger. Prireditev bo vodila Blažka Müller, s svojim glasbenim nastopom pa jo bo obogatila Brina Vogelnik.
Izjemna ilustratorka, scenografka in kostumografka
Komisija je letos najvišje priznanje na področju ljubiteljske ustvarjalnosti namenila večkrat nagrajeni ilustratorki, scenografki in kostumografki Alenki Eki Vogelnik, ki je od začetkov svojega delovanja tesno povezana z ljubiteljskimi ustvarjalci. Med letoma 1975 in 1980 je sodelovala na študentskih ustvarjalnih delavnicah Kinetikona, kjer so prevajali ples v likovnost in glasbo. Metode, ki jih je odkrivala pri tem, je preizkusila in razvijala pri delu z ljubiteljskimi
ustvarjalci, z učenci pri likovnem pouku na osnovni in srednji šoli ter pri svojem delu s študenti na Pedagoški fakulteti, kjer je prejela naziv docentke za področje likovne terapije in celostnega gledališko-scenskega oblikovanja. Na TV Koper/Capodistria je sodelovala pri snemanju eksperimentalnih dokumentarnih filmov o umetniškem ustvarjanju in plesne TV-oddaje. Prav tako je sodelovala pri likovnem oblikovanju špic in animiranih filmskih vložkov ter delovala kot avtorica in izvajalka songov.
Ukvarjati se je začela tudi z gledališko in televizijsko scenografijo in kostumografijo ter likovno opremila približno petdeset dramskih in plesnih predstav ter okoli dvajset televizijskih oddaj. Med drugim je režirala in likovno opremila televizijski film z marionetnimi lutkami Makalonca za TV Slovenija. Leta 1991 je režirala in likovno opremila svojo prvo gledališko predstavo Lažnivi kljukec v SLG Celje ter se podpisala pod režijo in likovno podobe predstav Kdo je napravil Vidku srajčico
(LGL) in Mojca Pokrajculja (LGL). Od leta 1992 vodi marionetno skupino Kinetikon, kar ji omogoča razvijanje lutkovne likovnosti, režije, animacije in tehnologije, doslej pa je ilustrirala več kot 40 knjig za otroke.
Prejemniki srebrnih plaket
Tomaž Škamperle je ena vidnejših oseb s področja instrumentalne glasbe. Trenutno je aktiven v Slovenskem centru za glasbeno vzgojo Emil Komel v Gorici, kjer ob klarinetu poučuje tudi saksofon, ter kot gostujoči član ansambla Ars Atelier. Pred petindvajsetimi leti se je seznanil z dirigiranjem, pred dvaindvajsetimi pa je sprejel dirigentsko palico Brkinske godbe 2000, ki jo vodi še danes. Kot član predsedstva Zveze slovenskih godb je s svojim delovanjem in entuziazmom pomembno spodbujal razvoj godbeništva v domači regiji, njegovo vrhunsko delo pa se kaže tudi v vrsti najvišjih priznanj in nagrad, ki jih je prejel s svojimi orkestri. Ker Tomažu Škamperletu ob tem veliko pomeni tudi delo z mladimi, je organiziral več različnih glasbenih taborov in izobraževanj tako doma kot v tujini ter uspešno sodeloval pri ustanovitvi dveh godbeniških šol in treh šolskih orkestrov.
Janez Zalaznik se poleg slikarstva posveča fotografiji in grafičnemu oblikovanju, v svojem dolgoletnem delovanju pa je pustil tudi močan pedagoški pečat. Podpisal je deset priljubljenih poljudno-strokovnih priročnikov, ki so danes temeljni za vsakega likovnega ustvarjalca. Z JSKD že vrsto let sodeluje pri zasnovi in izvedbi bienalnih tematskih razstav, izkazal pa se je tudi v vlogi mentorja likovnih, fotografskih in filmskih delavnic. V okviru Zavoda U & K ter Likovnega društva Senožeti je poleg redne izobraževalne prakse organiziral tudi večdnevne delavnice slikanja v naravi, izobraževalne ekskurzije in likovne kolonije. Razvil je učinkovit učni model povezovanja praktičnega ustvarjanja z vodenim obiskom muzejev in galerij, kar je pomembno prispevalo ne le k poglabljanju likovnih veščin slušateljev, temveč tudi k širjenju razgledanosti in razumevanja likovne umetnosti na splošno.
Danica Pirečnik je eno izmed najvidnejših imen slovenske zborovske dejavnosti. Vzgojila je generacije ljubiteljskih pevcev, ki so prepevali v MeMPZ Šolskega centra Velenje ter kot vodja Šaleškega akademskega pevskega zbora ustvarila svojevrstno kulturno institucijo z izjemnimi dosežki na slovenskih in mednarodnih odrih. Za slovensko zborovsko dejavnost niso pomembni le izjemni dosežki Danice Pirečnik kot uveljavljene zborovodkinje, temveč tudi njeno delo za kulturo v šaleškem okolju, ki je veliko zahtevnejše od dela v slovenskih urbanih središčih, saj mora zborovodja pevce in poslušalce vzgojiti in izobraziti popolnoma sam. Danici Pirečnik to že vrsto let uspeva s predanim delom in vrhunskimi poustvaritvami novih, naročenih del ter tudi del iz dediščine slovenske in svetovne zborovske zakladnice.
Marica Hartmann je več kot petdeset let steber Slovenskega kulturnega društva Celovec. Desetletja dolgo je spremljala in vodila mlade lutkovne ustvarjalce in jim s tem odpirala pot do slovenskega jezika. Skupaj z mladimi je pripravila več kot 50 različnih predstav, s katerimi so gostovali v številnih krajih Koroške, na Dunaju, pa tudi v Sloveniji in drugih državah. Njeno delo v Celovcu je velikega pomena za vso slovensko narodno skupnost, njeno čezmejno sodelovanje pa odpira vrata v Slovenijo in v druge države regije ter krepi povezanost med Slovenci v celotnem kulturnem prostoru. Kot mentorica otrok in ravnateljica Mohorjeve ljudske šole je šolo tako povezovala s Slovenskim kulturnim društvom Celovec in tudi šolami v Sloveniji. Prav tako je delovala na področju zborovske dejavnosti ter bila dolga leta odbornica Krščanske kulturne zveze in Slovenske glasbene šole.
Prejemnica zlatega znaka
Zlati znak JSKD bo letos prejela kostumografka, scenografka, ilustratorka in oblikovalka lutk, likovna ustvarjalka Nina Šulin, umetnica, ki s svojim raznorodnim delovanjem posega na različna umetniška področja in je osredotočena na medsebojno povezovanje različnih medijev. Svoje poklicno delovanje nenehno prepleta z delom z ljubiteljskimi ustvarjalci in jih tako vidno zaznamuje. Šulin kaže svojo pedagoško žilico predvsem v delu z mladimi kot profesorica likovne umetnosti v osnovni in
srednji šoli ter kot mentorica likovnim ustvarjalcem. Doslej je pripravila več kot 80 kostumografij in scenografij, 40 samostojnih likovnih razstav ter sodelovala na več skupinskih razstavah. Njena izraznost se posebej zazna v 16 avtorskih slikanicah, likovni izraz pa prepleta tudi z besednim, saj je oblikovala kar 13 likovnih podob v obliki kamišibaja – edinstvenega tradicionalnega gledališča za pripovedovanje zgodb ob sliki. Za svoje delo je bila večkrat nominirana za nagrade in tudi
nagrajena. Nina Šulin ustvarja tudi s svetlobo in redno razstavlja svetlobne instalacije doma in v tujini. S tem simbolično nakazuje, da so njena dela ne le nekaj, kar krasi naše življenje, ampak umetnost, ki na različne načine kot svetloba vstopa med nas.
Pomen priznanj
JSKD priznanja ljubiteljskim kulturnikom podeljuje že več kot dvajset let. Zlata plaketa je priznanje za življenjsko delo in je najvišje odličje, ki ga JSKD podeli za izjemne ustvarjalne in poustvarjalne dosežke v daljšem obdobju, srebrne plakete pa so priznanja za dolgoletno in uspešno delo na področju ljubiteljske kulture. Od leta 2011 sklad podeljuje tudi zlate znake za odmevne dosežke mlajših ustvarjalcev in poustvarjalcev, ki delujejo na področju ljubiteljske kulture.
Vljudno vabljeni na slavnostno podelitev odličij in priznanj JSKD za leto 2022, ki bo v soboto, 11. marca 2023, ob 18. uri v Klubu Cankarjevega doma.