Ljubiteljska kultura vstopa v kreativno jesen
Ljubiteljska kultura vstopa v kreativno jesen
Ples v septembru - OPUS1
3. september, Murska Sobota
V soboto, 3. septembra, bo na Odprtem odru v Trubarjevem drevoredu v Murski Soboti dinamično. Gledalci si bodo namreč lahko ogledali nagrajene plesne miniature letošnjega tekmovanja OPUS1, ki je potekalo pod geslom kontaktne improvizacije in svobodne interpretacije. Na odru se bo zvrstilo devet plesnih miniatur, ki so jih ob pomoči mentorjev ustvarili mladi plesalci in koreografi, in sicer Petja Golec
Horvat (SLO), Varja Golec Horvat (SLO), Maša Kapus Dukarić (SLO), Micu David (RO), Bor Prokofjev (SLO), Mariia Salo (UA), Lucija Čermelj (SLO), Benedykt Król (PL) in Uma Lila Živković (SLO).
Po predstavitvi bo na grajskem dvorišču potekal tudi pogovor z ustvarjalci.
60. Linhartovo srečanje – Festival gledaliških skupin Slovenije 2022
22. - 24. september, Postojna
Linhartovo srečanje je festival ljubiteljskih gledaliških skupin v Sloveniji in zamejstvu, namenjen vsem ljubiteljskim gledališkim skupinam v Sloveniji in slovenskim skupinam v tujini. Zaključek letošnjega festivala bo potekal med 22. in 24. septembrom v Postojni.
Selektor 60. Linhartovega srečanja, režiser Miha Golob, je na zaključni festival, torej v tekmovalni program festivala uvrstil sedem gledaliških skupin in njihovih predstav.
V tekmovalni program festivala so izbrane naslednje skupine in njihove predstave:
- Ajdin Hurejzović: BALKANSKA TRILOGIJA – Gledališka skupina Dramatikon JSKD OI Kranj;
- Roman Sikora: IZPOVED MAZOHISTA – gledališka skupina Žaba gleda&išče;
- Avtorska predstava: KRI IN VODA – KUD Fofite;
- F. S. Finžgar: POD SVOBODNIM SONCEM – ZKD Celje;
- Ervin Fritz: SLOVENSKA KURA ali DEVICA MARIJA ZAČNE TRENIRATI BOKS – Gledališča Bohinjska Bistrica;
- Avtorska predstava: SLAVA KLAVORA SPOMENIK – Pekarna Magdalenske mreže Maribor;
- Feydeau: STRASTI, LAŽI IN MAČEK V ŽAKLJU – Loški oder.
Najboljši dosežki na državnem Linhartovem srečanju bodo nagrajeni s kipci – matički, najboljša predstava v celoti pa še z bonom v vrednosti 800 EUR.
Organizacijski odbor 60. Linhartovega srečanja je v spremljevalni program festivala uvrstil predstavo:
- Avtorska predstava: NASPROTJA! – Teater Pozitiv, KUD Pozitiv in DIC Ljubljana
24. prevajalska delavnica leposlovja TRG KOT ARHITEKTURA
29. september – 2. oktober, Piran
Kako prevajati kreativno, vendar ustrezno?
V organizaciji JSKD, revije Mentor in območne izpostave Piran bo med 29. septembrom in 2. oktobrom v piranski Tartinijevi hiši potekala že 24. prevajalska delavnica leposlovja, to pot pod naslovom Trg kot arhitektura.
Prevajalnica je namenjena mladim prevajalcem, dijakom četrtih letnikov, študentom tujih jezikov in drugim, ki jih zanima literarno prevajanje. Pogoj za udeležbo je dobro poznavanje tujega in slovenskega jezika. Poleg celodnevnega prevajanja sodobnih leposlovnih besedil iz tujih v slovenski jezik pod mentorstvom uveljavljenih profesorjev in prevajalcev, organizatorji vsem udeležencem nudijo posebno izkušnjo skupinskega prevajanja, objavo v
literarni reviji Mentor, zanimive literarne in glasbene večere, razgibavanje med napornim sedenjem ter letos še presenečenje v obliki izleta po zaledju slovenske obale, morda s pokušino primorskih vin in hrane.
Mentorji: Andrej Pleterski, Marjeta Drobnič, dr. Irena Samide, dr. Mateja Seliškar Kenda, Jure Potokar, dr. Nadja Dobnik, dr. Mojca Medvedšek.
Jeziki: italijanščina, francoščina, španščina, nemščina, portugalščina, slovaščina, angleščina
Rok prijave je 9. september. Kotizacija znaša 100 evrov.
Pisateljska rezidenca
Konec septembra bo v rezidenci JSKD gostovala priznana švicarska avtorica romunskih korenin Dana Grigorcea. V okviru gostovanja bodo pri JSKD izvedli tri literarne večere z avtorico, in sicer v Ljubljani, Mariboru in Piranu. Njen roman Dama z magrebskim psičkom so pod mentorstvom Tine Štrancar v okviru Mentorjeve prevajalnice prevedle Nataša Bauman, Dominika
Mencin, Tina Reščič, Mateja Softić, Tina Toličič, obravnava pa nenavadno ljubezensko zgodbo med Gürkanom in Anno ter velja za veličasten poklon Antonu Čehovu.
Založniški projekt sta podprla Veleposlaništvo Švice v Republiki Sloveniji in Zavod Iskriva, iskrišče za razvoj lokalnih potencialov.
Kako pisati kreativno?
V septembru bo v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti zaživelo kar pet delavnic kreativnega pisanja, pri čemer se bodo tri začele na novo, dve pa vstopata v drugo sezono.
Literarni delavnici v teku
Udeleženci delavnice z naslovom Kako shaja moje telo? pod vodstvom pisateljice Gabriele Babnik Outtara so se že junija podali na pot raziskovanja portretiranja človeškega telesa v literarnih delih. Potovanje, ki letos v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna poteka že drugič, bodo po desetih terminih zaključili novembra. Prav tako je že od januarja v polnem razmahu delavnica kreativnega pisanja z naslovom Polje letečih
kresničk, ki jo na isti lokaciji, a v drugih terminih usmerja Tatjana Plevnik. Posveča se preiskovanju zahtev kratke zgodbe in vprašanjem, kako tem zahtevam ustreči. Zaključi se decembra letos.
Delavnica kratke zgodbe
Tatjana Plevnik se bo kratki zgodbi skupaj z udeleženci posvečala tudi v drugem, novem terminu – med 10. septembrom in 23. januarjem 2023 –, ki ga je poimenovala Prhutanje metuljev pod steklenim zvonom. Ob seznanjanju s prvinami kratke zgodbe bodo večino časa namenili vajam v pisanju, kritičnem branju in sprotnem vrednotenju. Eksperimentirali bodo, se pogovarjali in učili drug od drugega. Spoznali bodo tudi nekaj bližnjic do navdiha, pa
nekaj trikov, kako zvabiti bralca na pripovedni pelod, kako izbrati prave besede in ustvariti primerne metafore. Delavnica je polno zasedena.
Izkustvena delavnica avtentičnega pisanja
Dva septembrska konca tedna, in sicer 10., 11., 24., 25. september, bosta namenjena vsem, ki pišejo ali ustvarjajo in želijo ob tem osebnostno rasti. V ljubljanski Cepetki na Cankarjevi 5 bo namreč na sporedu izkustvena delavnica avtentičnega pisanja, katere metodologijo sta že leta 2013 zasnovali ustvarjalki Maja Vidmar in Alja Adam. Nadaljevalna delavnica temelji na poglabljanju razumevanja odnosa med spominom in
fikcijo; tema bo služila za okvir raziskovanja zakonitosti literarnega ustvarjanja in vzporeden individualni proces ob ozaveščanju telesnega doživljanja, ki služi kot podpora. Z izbranimi vajami kreativnega pisanja bodo udeleženci širili vidno polje domišljije kot svobode za izbiro različnih perspektiv pri oblikovanju literarnih vsebin. Rok prijave je 2. september, kotizacija pa znaša 100 evrov.
Delavnica kreativnega pisanja za mlade
Do srede, 7. septembra, se še lahko prijavite na delavnico kreativnega pisanja pod naslovom In beseda je zgodba postala, namenjeno mladim literatom. Med septembrom in junijem 2023 jo bo v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna vodila Neli Kodrič Filipić: udeleženkam in udeležencem bo poskusila predati recepte najokusnejših zgodb. Na kakšen način se zamesijo, kako oblikujejo, kaj dodati in kaj odvzeti, kako doseči, da je zgodba samosvoja, torej
ravno prava? Kotizacija znaša 100 evrov.
Besede kot podobe pomenov, otvoritev likovne razstave
29. september – 30. november, Ptuj
Med 8. in 14. avgustom je pod naslovom Besede kot podobe pomenov v Narodnem domu Ptuj potekala že 36. tematska likovna delavnica, ki jo je vodil izjemen mentor in pedagog, sicer akademski slikar Dušan Fišer. Osredotočala se je na raziskovanje in prepletanje besede in podobe: devet udeleženk in en udeleženec se je spraševalo, kako lahko sporočilo zapisanih znakov in besed sočasno in
enakovredno vključujejo v likovno ustvarjalnost kot obliko, strukturo, vsebino in kontekst. Njihovi idejni in formalni pristopi, kot tudi likovne tehnike so se pri tem razlikovali in v grobem zajeli risbo, slikarstvo, kolaž in instalacijo. Rezultat skupnega snovanja likovnih projektov je razstava, ki bo v razstavišču Knjižnice Ivana Potrča na Ptuju na ogled med 29. septembrom in 30. novembrom letos. Izvedena bo v soorganizaciji JSKD in Knjižnice
Ivana Potrča Ptuj.
Razstavljali bodo: Anica Karo, Dana Štrucelj, Danila Krpič, Katarina Celič, Ljubica Zgonec Zorko, Nives Skamlič, Petra Kampl Petrin, Rowena Božič, Tanja Sokolov-Boh in Zvonko Bizjak.