Koroška najbliže nazivu invalidom prijazna regija
Spletni seminar o projektu Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi
V četrtek, 17. junija 2021, ob 10. uri bosta Geodetski inštitut Slovenije (GIS) in Beletrina pripravila spletni dogodek v okviru projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, ki ga financira Ministrstvo za infrastrukturo. Gre za enega najpomembnejših vseslovenskih projektov, namenjenih vključevanju ranljivih skupin v družbo, tako da se jim omogoči neovirano gibanje v posameznih občinah in med njimi. Cilj projekta je na standardiziran način pridobiti podatke, ki jih na terenu zbirajo predstavniki ranljivih skupin – slepi in slabovidni ter gibalno ovirani, ki se jim letos pridružujejo tudi gluhi in naglušni. Tako pridobljeni podatki bodo podlaga za odpravo fizičnih ovir v mestih ter izdelavo spletnih in fizičnih kart, kar bo osebam z različnimi oviranostmi omogočalo samostojno mobilnost. V projektu že sodeluje 21 občin, ki se jim letos pridružuje 20 novih, od tega največ na Koroškem, ki bo kmalu postala prva slovenska invalidom prijazna regija.
Namen projekta, ki ga financira Ministrstvo za infrastrukturo, je ranljivim skupinam z različnimi oviranostmi omogočiti dostop do ažuriranih informacij za samostojno mobilnost v različnih mestih in spletno dostopnost. Na spletnem srečanju bo zato vse prisotne najprej nagovoril državni sekretar Ministrstva za infrastrukturo Blaž Košorok, ki bo poudaril pomembnost projekta na državni ravni, njegove vmesne rezultate in velik trajnostni potencial za mobilnost.
Predstavniki GIS bodo pojasnili novosti zajema podatkov o dostopnosti, ki jih izvajajo po občinah z osebami z različnimi oviranostmi, predstavniki Beletrine pa bodo predstavili novosti in zakonske obveznosti glede spletne dostopnosti ter certifikat NSIOS, ki so ga razvili v sodelovanju z največjo invalidsko organizacijo v Sloveniji. Predstavnica podjetja KOPA, d. d., bo spregovorila o uporabi podatkov, ki so bili zajeti pri projektu za razvoj novih storitev – navigacija za gibalno
ovirane osebe na pametnem telefonu, ki jo v inovativnem koroškem podjetju razvijajo za celotno Slovenijo.
Med prvimi, ki so k projektu pristopile že leta 2020, je tudi občina Ravne na Koroškem. Po besedah župana dr. Tomaža Rožena je bil projekt zanje kot naročen, saj se tudi pri njih soočajo s številnimi težavami glede mobilnosti ranljivih skupin, kot so fizične ovire in pomanjkanje informacij o mobilnosti. »Naša izkušnja glede sodelovanja pri projektu je dobra, saj na ta način pridobivamo podatke, ki nam omogočajo, da bomo lažje poskrbeli za ranljive skupine. V naši občini že imamo aplikacijo, ki je nekakšen vodič za invalide, skrbimo pa tudi za fizično dostopnost; urejamo na primer robnike, ki bodo omogočali lažji dostop gibalno oviranim,« je povedal Rožen, ki pozdravlja tudi povezovanje občin na ravni regije, saj lahko z medsebojnim prenosom dobrih izkušenj in informacij uporabnikom, ki se gibljejo med občinami, zagotovijo enotne storitve.
Na srečanju bodo nastopili:
Blaž Košorok, državni sekretar (MZI)
Darko Trojanov, generalni direktor Direktorata za trajnostno mobilnost in prometno politiko (MZI)
Borut Sever, predsednik NSIOS
Vojmir Drašler, vodja projekta na MZI
mag. Roman Rener, vodja projekta na GIS
Alma Čaušević, finančna direktorica Beletrine
Vsebino, razvoj in potencial projekta v prihodnje bodo podrobneje predstavili:
Kje smo?
Jani Demšar (GIS): pregled stanja na zajemu podatkov
Marina Lovrić (GIS): razvoj metodologij in izdelkov
Maša Malovrh (Beletrina): o pomenu spletne dostopnosti za projekt
Kam gremo?
Vojmir Drašler (MZI): kaj projekt prinaša v letošnjem letu
Borut Sever (NSIOS): idealen svet za invalide, cilji
Kako bomo prišli do tja?
mag. Roman Rener (GIS): nove občine, drugačen način zajema, obnovitev
Maša Malovrh (Beletrina): o zakonskih obveznostih ZDSMA in certifikat spletne dostopnosti NSIOS
Vika Krajnc (Kopa, d. d.): o razvoju in pomenu enotne aplikacije za navigacijo in mobilnost invalidov po vsej Sloveniji