Znan je program 55. Festivala Borštnikovo srečanje
Foto: Boštjan Lah
Kljub negotovim okoliščinam bo tudi letošnji 55. Festival Borštnikovo srečanje zasnovan kot osrednja slovenska gledališka manifestacija, v Mariboru bo potekal med 12. in 25. oktobrom 2020. Umetniški direktor festivala Aleš Novak je na predstavitvenem dogodku povedal, da tudi letošnja festivalska edicija sledi štirinajstdnevni programski zasnovi, ki se je oblikovala v zadnjih dveh letih. Festival se osredišča okoli izbora desetih predstav v tekmovalnem programu po izboru selektorja Roka Bozovičarja, ki ga dopolnjuje izbor slovenskih in tujih uprizoritev v spremljevalnem programu. Oba segmenta temeljita na načelu kakovosti in pomembnosti uprizoritve za slovenski gledališki prostor in ponujata vpogled v trenutno stanje slovenske gledališke ustvarjalnosti in trende razvoja.
Aleš Novak je še dodal: »Pomikamo se proti novi resničnosti, ki je negotova in od vseh nas terja premislek, prilagoditve in nove ustvarjalne pristope. Gledališče bo preživelo (tudi to) epidemijo, izjemno pomembno pa je, da njene posledice ne onemogočijo delovanja najbolj izpostavljenih in ranljivih ustvarjalcev in producentov – to bi namreč pomenilo trajno osiromašenje slovenske gledališke ustvarjalnosti. Nenazadnje je tudi Festival Borštnikovo srečanje utemeljen na bogastvu raznolikosti različnih gledaliških pristopov in estetik ter na povezanosti slovenskega gledališkega prostora. V gledališču želimo biti skupaj.«
Med tujimi predstavami je letos tudi nekaj najvidnejših uprizoritev evropskega gledališča. V strokovnem delu programa, ki ga v SNG Maribor ponovno pripravljajo z Društvom gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, Združenjem dramskih umetnikov Slovenije, SLOGI-jem, UL AGRFT, UL FF, Zavodom Maska, Zavodom Senzorium, Mariborsko knjižnico in drugimi soorganizatorji, se bodo zvrstili mednarodni simpoziji in okrogle mize. Festival krepi vključenost študentov, uvodna programska sklopa Mlado in Študentsko gledališče pa sta zasnovana mednarodno in prav tako ponujata odlične gledališke predstave ter bogat spremljevalni program.
Selektor tekmovalnega programa Rok Bozovičar si je v minuli gledališki sezoni ogledal preko 110 uprizoritev in pojasnil, da »izbor sestavljajo uprizoritve, ki z ustvarjalno vizijo napolnjujejo vzpostavljene odrske svetove, predstave, ki s svojo magnetno silo širijo in ostrijo območje senzibilnosti in izkušnje, predstave, ki se s prepričljivim izrazom umeščajo v prostorsko tukajšnjost in časovno zdajšnjost ter kritično slikajo portret sveta in odnosov. Z razvejanimi poetikami, pristopi in kontekstualnimi poudarki mislijo gledališče kot družbeno osmišljeno in tvorno prakso, ki tudi v omeje(val)nih pogojih utripa v potencialu svoje moči in pomena«.
Več na spletni strani festivala.
TEKMOVALNI PROGRAM (v zaporedju datumov premier)
1. Katarina Morano, Žiga Divjak: Sedem dni. Režija Žiga Divjak. Mestno gledališče ljubljansko, premiera 19. september 2019.
2. Avtorski projekt po delih Rudija Šeliga: Izobčenke. Režija Mirjana Medojević. SNG Drama Ljubljana, premiera 27. september 2019.
3. Dane Zajc: Grmače. Režija Nina Rajić Kranjac. Drama SNG Maribor, koprodukcija Konservatorij za glasbo in balet Maribor, premiera 27. september 2019.
4. Henrik Ibsen: Strahovi. Režija Igor Vuk Torbica. Prešernovo gledališče Kranj, premiera 10. oktober 2019.
5. Susan Sontag: Alice v postelji. Režija Dorian Šilec Petek. SNG Drama Ljubljana, premiera 8. november 2019.
6. Po motivih Marka Breclja in Marka Mlačnika: Biokozmizem::Izreka. Režija Dragan Živadinov. Zavod Delak, premiera 26. november 2019.
7. Gledališko potovanje po motivih Modre ptice Mauricea Maeterlincka: Sedem vprašanj o sreči. Režija Tomi Janežič. Lutkovno gledališče Ljubljana in Slovensko mladinsko gledališče, premiera 10. januar 2020.
8. Florian Zeller: Sin. Režija Eduard Miler. Mini teater, premiera 18. januar 2020.
9. Sofi Oksanen: Očiščenje. Režija Jari Juutinen. Slovensko ljudsko gledališče Celje in sadsongskomplex:fi, premiera 21. februar 2020.
10. Avtorski projekt Gejm. Režija Žiga Divjak. Slovensko mladinsko gledališča in Maska Ljubljana, premiera 10. junij 2020.
Tekmovalnim predstavam bo sledil pogovor z ustvarjalci.
SPREMLJEVALNI PROGRAM
1. Simona Semenič: to jabolko, zlato. Režija Primož Ekart. Zavod Imaginarni, koprodukcija Cankarjev dom, SNG Drama Ljubljana in Mestno gledališče ljubljansko, premiera 5. december 2019.
2. Olja Grubić: Golo življenje. Režija Olja Grubić. Via Negativa, premiera 11. oktober 2019.
3. Simona Semenič: jerebika, štrudelj, ples pa še kaj. Režija Janez Janša. Maska Ljubljana in Slovensko mladinsko gledališče, premiera 26. oktober 2018.
4. Plesni projekt Mateje Bučar: Parkett Ball. Maska Ljubljana, premiera 2020.
5. Urška Vohar (Matilda Buns): Matilda in njene žemljice. Svetovanje in odrske intervencije Feminalz/Tatovi podob. Emanat, 14. september 2017.
6. Beton Ltd.: Mahlzeit. Koncept in izvedba Beton Ltd. Bunker, 19. december 2019.
7. Tanja Zgonc: Poklon/Tribute. Plesni teater Ljubljana, premiera 7. junij 2020.
8. Po motivih Williama Shakespeara in Bernarda-Marie Koltèsa: H genotipu Hamlet. Režija in mentorstvo Dragan Živadinov. UL AGRFT in Zavod Delak, 1. februar 2020.
9. Klemen Janežič: Postaja samobitno. Flota, koprodukcija Bunker in Zavod 0.1, premiera 12. marec 2020.
10. Video projekt Bojana Jablanovca in Anite Wach: Physis. Via negativa, 2020.
11. Snježana Premuš: Vsak čas je zdaj, prostor. Zavod Federacija in Nomad Dance Academy Slovenija, koprodukcija Bunker, Workshop foundation Budimpešta, Lokomotiva Center za nove iniciative v umetnosti in kulturi, premiera 30. september, 2019.
12. Oliver Sacks: Muzikofilija. Režija Ivana Djilas. Anton Podbevšek Teater, premiera 28. februar 2020.
13. Nicole Mossoux, Patrick Bonté: The Great He-Goat (Veliki kozel). Compagnie Mossoux-Bonté (BE), koprodukcija Charleroi Danse – Centre chorégraphique de la Fédération Wallonie-Bruxelles (BE), La Briqueterie - CDCN du Val-de-Marne (FR), Le Théâtre de Rungis (FR), La Coop (BE), Shelter Prod (BE), s podporo Théâtre de Liège (BE), Théâtre de Châtillon (FR), Taxshelter.be (BE).
14. Avtorski projekt Boruta Šeparovića po motivih istoimenskega romana Ödöna von Horvátha, navdihnjen z delom Franca Bifa Berardija Heroji: Mladež bez boga (Mladina brez boga). Režija Borut Šeparović. Zagrebško gledališče mladih ZKM in Montažstroj (HR).
15. Avtorski projekt Boba Jelčića po drami Antona Pavlovića Čehova: Tri sestre. Režija Bobo Jelčić. HNK Zagreb (HR).
16. Sharon Eyal: Soul Chain (Veriga duš). Koreografija Sharon Eyal. tanzmainz Staatstheater Mainz (DE).
17. Gunter Grass: Die Blechtrommel (Pločevinasti boben). Režija Oliver Reese. Berliner Ensemble (DE).
Spremljevalni program je oblikoval umetniški direktor Aleš Novak.