Beletrinin mesečni novičnik
Knjiga razmislekov o epidemiji dr. Alojza Ihana
Skoraj tri leta po izbruhu epidemije covida-19, ki je močno zaznamovala naše življenje, smo dobili knjigo Skupinska slika z epidemijo priznanega zdravnika dr. Alojza Ihana, v kateri so zbrane njegove kolumne, nastale za časnik Delo v tem za človeštvo povsem norem času. Kot eden izmed vodilnih slovenskih imunologov in mikrobiologov je bil dr. Alojz Ihan neposredno vpet v diagnostiko covida-19 v Sloveniji, načrtovanje zdravljenja bolnikov in preventivnega cepljenja, s strokovnimi in poljudnimi prispevki o epidemiji, ki jih je objavljal v različnih medijih, pa je pomembno prispeval k razumevanju stanja, v katerega je epidemija pahnila ves svet.
S tem si je avtor – sicer tudi nagrajeni pesnik, pisatelj in esejist, ki je epidemijo popisal tudi v nedavno izdanem romanu Karantena – pridobil ugled enega izmed najbolj zaupanja vrednih glasov v času zmede, za pisanje o epidemiji pa mu je Slovenska znanstvena fundacija podelila častni naziv Komunikator znanosti 2021. Skupinska slika z epidemijo prinaša kolumne, ki so jih bralci Dela lahko spremljali v času epidemije, ter nekaj novih zapisov, skupaj pa predstavlja večstransko analizo razvoja bolezni, ki je korenito pretresla svet in človekove temeljne vrednote.
Beletrina v živo
Prva v nizu decembrskih oddaj Beletrina v živo, ki so na Beletrininem kanalu YouTube na sporedu vsak ponedeljek ob 20. uri, je že na ogled, beseda pa tokrat teče o branju oziroma če smo bolj natančni, o branju e-knjig in Biblosu, ki je največja spletna knjigarna in knjižnica v Sloveniji. O perspektivah e-branja se je s Klemnom Preglom, producentom pri Biblosu, pogovarjala novinarka Marjana Grčman.
V ponedeljek, 12. decembra, se bo novinarka in voditeljica Bernarda Žarn pogovarjala z literarno zgodovinarko in prevajalko Katarino Marinčič, avtorico romana Ženska s srebrnim očesom. Roman, ki ga je pisateljica označila za svojega najbolj avtobiografskega, prinaša srečanje protagonista z izginulo starejšo
žensko, ki pa je razen njega ni videl nihče.
Tretji decembrski ponedeljek bomo poslušali o grehih Feliksa Plohla, ki po uspehu romana Vsi moji grehi navdušuje s kratkimi zgodbami, zbranimi pod naslovom Grešnik na kvadrat. Z razvpitim grešnikom, ki brez zadržkov duhovito in samoironično
popisuje svoje nenavadno življenje, se bo pogovarjal novinar in urednik Antiša Korljan.
Letošnji niz oddaj bo zaključil pogovor z izjemnim bolgarskim piscem Georgijem Gospodinovom, ki slovenske bralce navdušuje z romanom Časovno zaklonišče. Z avtorjem tega izjemno duhovitega satiričnega romana, v katerem popisuje švicarsko kliniko, ki ponuja alternativno zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, se bo pogovarjal prevajalec Borut
Omerzel.
Sam da se diha Adriane Vučković najboljša kratka zgodba 2022 po izboru AirBeletrine
Na posebni prireditvi 38. Slovenskega knjižnega sejma so razglasili zmagovalko AirBeletrininega natečaja za najboljšo kratko zgodbo leta 2022. Žirijo v sestavi pisateljica Irena Svetek, pisatelj Davorin Lenko in urednik ter literarni kritik Urban Vovk, je najbolj prepričala zgodba z naslovom Sam da se diha avtorice Adriane Vučković, za katero so zapisali, da je »izjemno berljivo, intrigantno in konceptualno dobro zastavljeno delo, ki bralca vseskozi igrivo zavaja in v katerem nič ni, kot se sprva zdi.«
Pogled na omizje: dogodek je povezovala Katja Šifkovič (na levi), desno od nje sedi žirija - Urban Vovk, Irena Svetek in Davorin Lenko, nato pa Tatjana Plevnik, Denis Škofič in Nina Majer, ki so se s svojimi zgodbami uvrstili v finale. Zmagovalka Adriana Vučković se prireditve ni mogla udeležiti. (Foto: Nina Pernat)
Na letošnji natečaj se je odzvalo rekordno število piscev, saj so prejeli kar 170 zgodb, izmed katerih je žirija, ki ni imela lahkega dela, izbrala štiri finaliste. Poleg kasnejše zmagovalke so bili nominirani še Tatjana Plevnik za zgodbo 57 poklonov družini očeta in mame, Denis Škofič za zgodbo Štorklja in Nina Majer za zgodbo Pikapolonica. Nominirane zgodbe so izšle v posebni knjižici, prebrati pa jih bo možno tudi na portalu AirBeletrina. Zmagovalka je prejela nagrado v višini 300 evrov. Uredništvo AirBeletrine je natečaj, na katerem vselej sodelujejo tako mladi avtorji in avtorice začetniki kot starejši, že uveljavljeni pisci, razpisalo že enajstič. Množični odziv pisane palete avtorjev in avtoric ne preseneča, saj je AirBeletrina eden izmed najpomembnejših in najbolj branih slovenskih medijev, ki se ukvarjajo z umetnostjo, kulturo in družbo.
»Naš cilj je s kvalitetnimi in relevantnimi vsebinami doseči čim več bralcev, letno pa zabeležimo več kot 110 tisoč obiskovalcev. Naše prispevke ustvarjajo vrhunski slovenski novinarji, publicisti, kritiki in pisatelji različnih generacij, možnost za uveljavitev pa ponujamo tudi mlajšim ustvarjalcem, tistim, ki na intelektualno medijsko sceno šele vstopajo. Tako ustvarjamo prostor, kjer so slovenski intelektualci – pisatelji in publicisti – slišani, kjer lahko objavljajo, kjer imajo mlajši možnost uveljavitve. Bralci pa dobijo vsebine, ki iz drugih medijev na žalost izginjajo.
Refleksivne in družbenokritične kolumne, zanimive intervjuje, poglobljene eseje, aktualne podkaste, pa tudi prispevke bolj komunikativnih zvrsti, kot so seznami, vprašalniki in podobno,« je povedala Valentina Plahuta Simčič, urednica AirBeletrine.
V projektu Berideli! letos sodelovalo več kot 1000 učencev iz 25 osnovnih šol
Beletrina je na letošnjem Slovenskem knjižnem sejmu gostila tudi bralce in literarne ustvarjalce iz osnovnošolskih klopi, za katere so pripravili zaključni dogodek projekta Berideli! V projektu, katerega namen je učinkovit razvoj bralne pismenosti pri mladih, so učenci prebirali knjige iz izbirke Zvezdna Beletrina (Mali princ, Alica v čudežni deželi, Butalci, Pridi, mili moj Ariel in Ostržek) in po njih ustvarjali lastne aktualizacije.
Sodelovalo je 25 osnovnih šol oziroma več kot 1000 učenk in učencev tretje triade, rezultati pa so navdušili strokovno žirijo, ki so jo sestavljali Anita Dernovšek, učiteljica slovenščine in urednica zbirke Zvezdna Beletrina, Nina Bradić, učiteljica slovenščine, Damijan Stepančič, akademski slikar in ilustrator, ter Sanja Struna, prevajalka in filmska kritičarka. Sodelujoči so namreč ustvarili več kot
300 različnih izdelkov oziroma aktualizacij na prebrana besedila v obliki risb, besedil, poezije, stripov, animacij, grafik, računalniških igric, plesne predstave, razstave in drugega. Izmed množice izdelkov – številni so bili zelo kvalitetni –, je žirija izbrala najboljše, ki so jih razglasili na zaključnem dogodku.
Za živahno, literarno – rapersko vzdušje sta poskrbela avtorja zbirke slovenske uporniške poezije H2SO4, Igor Saksida in Masayah, ena najbolj prepoznavnih ustvarjalk na slovenski hiphop sceni.
Prvo nagrado in s tem bralnik so si prislužili učenci in učenke OŠ Hajdina, ki so ustvarili plesno predstavo Alica v čudežni deželi, zbirko Zvezdna Beletrina so prejeli drugonagrajeni učenci in učenke OŠ Hinka Smrekarja Ljubljana za razstavo Aktualizacija Butalcev, tretja nagrada in zbirka H2SO4 pa je šla v roke Julije Duh, učenke OŠ Turnišče, za aktualizacijo Malega princa v verzih. Mali princ je navdihnil tudi prejemnike posebne nagrade za najboljši ustvarjalni potencial, učence OŠ Franceta Prešerna Kranj, ki so Malega princa poustvarili s senčnimi lutkami.
Beletrina je vodilni partner projekta Na-prostem.si za večjo digitalno vključenost NVO in ranljivih skupin
V torek, 6. decembra, so v prostorih City Hotela v Ljubljani predstavili projekt in digitalno storitev Na-prostem.si: Prosto programje za digitalno vključenost NVO in uporabnikov, katerega cilj je izboljšanje digitalne vključenosti ranljivih družbenih skupin in NVO. V ta namen si v okviru projekta prizadevajo za krepitev digitalnih veščin, distribucijo obnovljene računalniške opreme ter razvoj e-storitev in vsebin na
področju odprtokodnih in prosto dostopnih programov in storitev.
Kot je povedala vodja projekta pri Beletrini Maša Malovrh, bo v okviru projekta »na voljo 12 brezplačnih kakovostnih paketnih izobraževanj za uporabo različnih prosto dostopnih in odprtokodnih orodij, programov in storitev, ki bodo prispevali k profesionalizaciji in digitalni preobrazbi NVO sektorja, okrepitvi digitalnih kompetenc sodelavcev in uporabnikov NVO, povečanju digitalne vključenosti ter k povezanosti odprtokodne skupnosti uporabnikov, navdušencev,
strokovnjakov, izobraževalcev in programerjev«.
V dveletnem projektu, ki poteka od začetka leta 2022 do konca leta 2023, kot partnerji sodelujejo Beletrina, zavod za založniško dejavnost, RAMPA – Društvo za krepitev potencialov mladih na področju znanosti, umetnosti in tehnologije, Društvo Ljudmila, laboratorij za znanost in umetnost in Zavod INePA – Inštitut za elektronsko participacijo ter zunanji izvajalci Društvo Duh časa, Zavod Studio 12 in Lugos – društvo uporabnikov Linuxa Slovenije.
Izjemna Bronja Žakelj prodala že 20 tisoč izvodov romana Belo se pere na devetdeset
Zadnji dan letošnjega Slovenskega knjižnega sejma je bil Beletrinin razstavni prostor v znamenju počastitve izjemnega založniškega, pa tudi avtorskega mejnika v slovenskem literarnem prostoru: Beletrini in Bronji Žakelj je uspelo prodati 20 tisoč izvodov avtobiografskega romana Belo se pere na devetdeset, ki je izšel pred štirimi leti in bil večkrat ponatisnjen.
Avtorico, ki ta neverjetni odziv čuti kot veliko odgovornost, so ob tej priložnosti obiskali številni bralci, ki so se razveselili osebnega posvetila in pogovora. »Najbrž bi si marsikdo želel izkoristiti val uspeha in mrzlično pisati naprej, a meni se tako v življenju kot v literaturi upirata pragmatičnost in preračunljivost. Naslednjega dela se bom lotila, ko in če bom imela kaj povedati. Bralkam, bralcem in sebi,« je ob tem povedala Bronja Žakelj. (Foto: Kreativna baza)