Feri Lainšček z romanom Kurji pastir na vrhu lestvice najbolje prodajanih Beletrininih knjig leta 2021
Med deseterico se je uvrstilo kar sedem naslovov domačih avtorjev in avtoric
»Kaj naj drugega rečem, kot da sem vesel in srečen. Če k temu dodam še podatek, da si je Kurjega pastirja v knjižnicah izposodilo skoraj 8000 bralcev, so občutki resnično prijetni. O magiji, ki se tako včasih vzpostavi med avtorjem in bralci, pa pravzaprav nočem razmišljati. Vsi, ki se tako ali drugače ukvarjamo s knjigami, vemo, da se je razumsko niti ne da docela pojasniti. Pomembno mi je le, da je in učinkuje, nikakor tega ne želim odčarati. Še letos bo namreč, če bo vse po sreči,
izšel Kurji pastir, druga knjiga in bilo bi sijajno, če bi ta magija delovala še naprej.«
Feri Lainšček, najbolj prodajan Beletrinin avtor leta 2021
Prodajna uspešnica lanskega leta je s 3.464 prodanimi izvodi osupljivi avtobiografski roman Prešernovega nagrajenca Ferija Lainščka Kurji pastir, ki je izšel leta 2020. Lani je roman doživel tretji ponatis, skupno število prodanih izvodov pa je 4.187. Sledi mu roman Đorđić se vrača Gorana Vojnovića, nadaljevanje uspešnice Čefurji raus, ki nosi letnico izdaje 2021 in je bil že v prvem letu prodan v več kot v 3.000 izvodih. Na tretjem mestu je literarni prvenec Bronje Žakelj Belo se pere na devetdeset, pretresljiva avtobiografska zgodba, ki je tako pritegnila slovenske bralke in bralce, da je v štirih letih od izida z 18.500 prodanimi izvodi postala najbolj prodajana Beletrinina knjiga vseh časov, med drugim pa je prejela tudi nagrado kresnik 2018. Posebno mesto med avtorji na lestvici najbolje prodajanih knjig lanskega leta je zasedel Drago Jančar, ki se je na seznam vpisal s kar dvema romanoma, To noč sem jo videl ter In ljubezen tudi, oba romana sta izšla v ponatisu. Na seznamu sta še dve slovenski avtorici, in sicer Petra Pogorevc z biografskim romanom RAC, v katerem odstira življenjsko zgodbo vrhunskega gledališkega igralca Radka Poliča Raca ter Irena Svetek z izvrstno in svežo psihološko kriminalko Rdeča kapica, ki nezadržno osvaja ljubitelje žanra, pa tudi bralce drugih literarnih zvrsti.
Med tujimi avtorji je najvišje, na četrto mesto, uvrščena Slavenka Drakulić z biografskim romanom Dora in minotaver, v katerem orisuje turbulentno razmerje med fotografinjo Doro Maar in Pablom Picassom. Seznam zaključujeta romana Mož, ki je videl vse Deborah Levy, ki velja za eno najpomembnejših sodobnih britanskih pisateljic in dramatičark, ter Nebesna telesa omanske pisateljice Džohe Alharti, prvi v arabščini napisan roman, ki je kdaj prejel mednarodno nagrado man booker.
Tudi na razširjenem seznamu najbolje prodajanih knjig je delež domačih avtorjev zelo visok, med tridesetimi naslovi namreč najdemo kar devetnajst knjig slovenskih avtorjev. Žanrsko gledano, je prodaja izredno raznolika in bi težko izločili prevladujoče zvrsti, saj so kupci knjig radi posegali tako po romanih, biografijah, kriminalkah, humanistiki kot tudi po klasičnih romanih.
Kot je povedal Aleš Vesel, vodja trženja pri Beletrini, se je prodaja Beletrininih knjig leta 2021 v primerjavi z letom 2020 zvišala za 18 odstotkov. »Trend povečane prodaje sicer spremljamo že nekaj zadnjih let, pri čemer je leta 2020 zaradi zaprtja družbe in s tem tudi knjigarn izjemno narasla spletna prodaja. Prodajo v spletni knjigarni nam je lani uspelo obdržati na tako visoki ravni, beležimo pa porast prodaje v knjigarnah, tako v knjigarni Beletrina, ki je z novo lokacijo v stari
Ljubljani izjemno zaživela, kot tudi v drugih knjigotrških mrežah.«
Poleg velikega povpraševanja po novitetah – med deseterico najbolje prodajanih jih je kar polovica novih oziroma prvič izdanih –, pa pri Beletrini opažajo tudi veliko zanimanje za nakupovanje naslovov prejšnjih izdaj, česar, kot pojasnjuje Vesel, za prejšnja leta ni mogoče trditi. »Zadnji dve leti so se prodajali nekateri naslovi, za katere v preteklih letih nismo beležili opaznejše prodaje, prav tako pa opažamo, da se knjige, ki so izšle pred nekaj leti, še vedno sorazmerno dobro prodajajo,
kar pomeni, da so nekatere knjige dobile daljšo trženjsko življenjsko dobo,« je na zanimiv trend prodaje knjig opozoril Aleš Vesel.
Po podatkih o prodaji in knjižnični izposoji je lani po avtobiografskem romanu Ferija Lainščka Kurji pastir poseglo okoli 10 tisoč bralcev in bralk.