Beletrina na 38. Slovenskem knjižnem sejmu
Knjižni sejem povezuje založnike, bralce in ustvarjalce knjig
»Veseli nas, da se bomo lahko znova srečali z bralci in kupci naši knjig, se z njim pogovorili in izmenjali bralne izkušnje. Obilica sejemskih prireditev bo omogočila, da se bodo bralci lahko srečali tudi s svojimi priljubljenimi avtorji, se z njimi pogovorili in kupili njihove podpisane izvode. Tovrstni sejemski stiki so za založbe zelo pomembni, saj prinašajo posebno vez med založniki, bralci in ustvarjalci knjig.« Aleš Vesel, vodja trženja pri Beletrini
Ljubljana – Danes, v torek, 22. novembra, se na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani začenja osrednji knjižni dogodek pri nas, 38. Slovenski knjižni sejem, ki na enem mestu prinaša pregled izdaj celotnega slovenskega založništva, ljubitelje literature in knjig pa bo razvajal vse do nedelje, 27. novembra. Svoj razkošni program bo predstavila tudi Beletrina, ki poleg zanimivega in bogatega knjižnega razstavnega prostora pripravlja tudi nekaj dogodkov s svojimi avtoricami in avtorji, na katerih bodo posebno pozornost namenili izbranim knjižnim naslovom ter odmevnim Beletrininim projektom. Poleg pestrega sejemskega vrveža na Gospodarskem razstavišču, ki obiskovalce vabi v živo, bo v virtualnem okolju med 22. novembrom in 4. decembrom potekal tudi e-knjižni sejem.
Letošnji knjižni sejem je še posebej pomemben, ker po dveh epidemioloških letih znova na široko odpira svoja vrata, nova lokacija na Gospodarskem razstavišču pa omogoča enakovredno razporeditev vseh založb.
Kot je povedal Aleš Vesel, vodja trženja pri Beletrini, se bo založba predstavila na razstavnem prostoru, ki bo za polovico večji, kot je bil v prejšnjih letih, obiskovalci pa bodo lahko prelistali in po ugodnih sejemskih cenah tudi kupili nekaj več kot 250 Beletrininih knjižnih izdaj. »Poleg tiskanih izdaj bomo predstavili tudi platformo za izposojo in nakup elektronskih knjig Biblos ter e-bralnike, ki omogočajo njihovo branje.
Vzporedno s fizičnim sejmom bo potekal tudi sejem na spletu, ki je v preteklih dveh letih omogočil, da je ponudba slovenskih knjig sploh lahko prišla do naših kupcev. Spletna prodaja je postala v zadnjih letih za založbe izjemno pomembna prodajna pot, saj se lahko na tak način sejma »udeležijo« tudi ljudje, ki fizično, zaradi različnih razlogov, ne morejo priti v Ljubljano. Kombinirana oblika sejma je zato tudi v prihodnosti nujno potrebna,« je prepričan Aleš Vesel.
Uspešnice z avtorjevim podpisom
Knjižni sejem je priložnost, da bralci številne uspešnice kupijo po ugodnih cenah, za nameček pa jih bodo nekateri avtorji in avtorice na sejmu tudi podpisovali in ob tem z bralci še poklepetali. Tako bo v četrtek, 24. novembra, ob 17. uri svoji uspešnici, kriminalki Rdeča kapica in Beli volk, podpisovala Irena Svetek, v petek, 25. novembra, ob 17. uri bodo lahko obiskovalci z Gabrielo Babnik prelistali njen roman Tišina, polna vetra, v soboto, 26. novembra, ob 17. uri pa bo svoj nov roman Karantena podpisoval Alojz Ihan. Posebej slovesno bo v nedeljo, 27. novembra, ob 15. uri, ko bo mogoče dobiti podpis Bronje Žakelj, avtorice izjemne uspešnice Belo se pere na devetdeset, ki je dosegla že 20.000
prodanih izvodov.
V živo na sejmu tudi najboljša Airbeletrinina kratka zgodba
V četrtek, 24. novembra, ob 19. uri bodo na slavnostnem zaključnem dogodku v okviru sejma razglasili zmagovalce natečaja za najboljšo Airbeletrinino kratko zgodbo 2022.
Natečaj, že enajsti po vrsti, vselej privabi veliko število mladih avtorjev, začetnikov, ki natečaj jemljejo kot priložnost, da opozorijo nase, pa tudi starejši, že uveljavljeni pisci so med njimi. O zmagovalcu odloča žirija v sestavi pisateljica Irena Svetek, pisatelj Davorin Lenko in urednik ter literarni kritik Urban Vovk. Na natečaj je prispelo 170 literarnih besedil, zmagovalca pa bodo razglasili na zaključnem dogodku, na katerem se bodo predstavili nominirani avtorji s svojimi zgodbami.
Berideli! z Masayah in Igorjem Saksido
V petek, 25. novembra, ob 11. uri bo na glavnem odru Slovenskega knjižnega sejma potekal zaključni dogodek projekta Berideli!, na katerem bodo razglasili tri najboljše aktualizacije izbranih besedil za mlade iz zbirke Zvezdna Beletrina. Za literarno-rapersko vzdušje bosta poskrbela avtorja zbirke slovenske uporniške poezije H2SO4 Igor Saksida in Masayah, ena od najbolj prepoznavnih ustvarjalk na slovenski hiphop sceni. Projekt Berideli, s katerim Beletrina spodbuja bralno kulturo šolajoče se mladine, je letos potekal tretjič.
Sodelovalo je več kot 1000 učencev in učenk tretje triade iz 25 osnovnih šol. Pod vodstvom mentorjev so ustvarili več kot 300 izdelkov oziroma aktualizacij izbranih knjig v različnih oblikah, kot so fotografije, risbe, stripi, animirani filmi, poezija, dramska besedila, kritika.
Vse stvaritve je pregledala in ocenila strokovna žirija, ki bo na knjižnem sejmu podelila tri nagrade, prvonagrajeni avtor ali avtorica prejme bralnik, drugonagrajenec se bo razveselil zbirke Zvezdna Beletrina, tretjenagrajeni pa bo v svojo domačo knjižnico dodal zbirko poezije H2SO4.